Dane z USA umacniają dolara

Dzisiejsze odczyty inflacji CPI jakie poznaliśmy, po raz kolejny pokazały wzrost inflacji w Stanach Zjednoczonych. Gwałtowne zapotrzebowanie na wszelakie produkty, jakie obserwujemy w ostatnim czasie, wraz z problemami łańcucha dostaw, podbiły inflację roczną do poziomu 5,4%. Odczyt zdecydowanie powyżej konsensusu rynkowego, jak i ostatniego odczytu. Nie inaczej było z bazowym odczytem inflacji w ujęciu miesięcznym, tutaj zaliczyliśmy wzrost do poziomu 0,9%, który również przebił prognozy.

Wzrost inflacji jest akceptowany przez FED i ma mieć charakter przejściowy ale nad Rezerwą Federalną zbierają się ciemne chmury. Brak jakiejkolwiek reakcji, może poważnie zaszkodzić gospodarce. Zbyt późne zacieśnianie polityki pieniężnej może wzmocnić tempo inflacji i osłabić podstawy do szybkiego powrotu do normalności.

Rynki zareagowały dziś nerwowo, dolar otrzymał silne wsparcie, z kolei indeksy zanurkowały w dół. Faktem jest, że po pierwszym szoku rynek pozbierał się ale raczej w ramach korekty niż silnego trendu.

Eurodolar zanurkował w okolice poziomu 1,18, chociaż niedawno ustanowiliśmy nowe minimum na poziomie 1,1794. Wydaje się, że celem dla podaży jest minimum z 31 marca na poziomie 1,1703.

Analogiczna sytuację widzieliśmy dzisiaj na rynku GBP/USD. Para walutowa zanurkowała w okolice poziomu 1,38, gdzie nastąpiło korekcyjne odbicie. Aktualnie handel odbywa się na poziomie 1,1813. Zarówno w przypadku euro jak i funta nie mamy podstaw aby wspomniane waluty mogły się umacniać względem dolara. Za spadkami funta dodatkowo przemawia trudna sytuacja z wariantem wirusa Delta, który rozprzestrzenia się coraz bardziej. Na chwilę otwarcie gospodarki w Wielkiej Brytanii, jest niezagrożone ale nie wiadomo, czy nowy wariant nie zahamuje zapędów administracji B. Johnsona.

W przypadku złamania poziomu 1,38, kolejnym celem wydaje się poziom 1,3732-40 lub nawet marca i kwietnia na poziomie 1,3670.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o kolejnej parze walutowej USD/CAD. Loonie jak potocznie jest nazywana, zalicza drugi miesiąc wzrostowy, po solidnym, ponad roczny spadku. Poziom 1,20 okazał się wsparciem i tak jak wspominałem wielokrotnie na chat fx-zone, warto ją obserwować pod względem grania pozycji long. Co za tym przemawia? Zarówno technika jak i fundamenty.

Spójrzmy zatem na wykres USD/CAD, gdzie możemy zauważyć wybicie ponad linię trendu spadkowego, co technicznie wspiera obóz byków. Natomiast fundamentalnie dobre dane wspierają dolara amerykańskiego, który powinien odebrać, część strat. Warto również pamiętać, że Loonie jest silnie powiązana z ropą, gdyż Kanada wydobywa i dostarcza ropę dla USA. Wszelkie spadki na rynku ropy, mogą pociągnąć walutę kanady w dół.

W przypadku umocnienia dolara, nie sposób zapomnieć o parze USD/PLN, która w mojej ocenie powinna również iść w kierunku 4 zł.

W dniu jutrzejszym tj. środa, poznamy kolejne odczyty inflacyjne z USA. Tym razem na tapetę zostanie rzucona inflacja PPI, natomiast wieczorem swoje wystąpienie odnotuje prezes FED J. Powell, który będzie zeznawać w Kongresie. Jeżeli jutrzejszy odczyt inflacyjny, będzie większy od prognoz to J. Powell będzie miał nie lada problem.

Na sam koniec jeszcze kilka słów odnośnie dzisiejszej aukcji obligacji 30-letnich USA. Dane jakie poznaliśmy po południu nie sprzyjały aukcji, gdzie rentowności wzrosły z 1,9760% przed aukcją, do ponad 2% w czasie aukcji.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
simon
2 lat temu

ja mocno obserwuję i podbieram metale. Złoto ruszyło, platyna też się zbiera. Przy takiej inflacji może w końcu złoto wybije na szczyty.

2
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap