Zwijanie carry trade na japońskim jenie robi wrażenie. Kurs jena wystrzelił

Zacznijmy jednak od początku. Carry trade (nie mylić z przyprawą curry ;)) to strategia inwestycyjna, która polega na pożyczaniu pieniędzy w walucie o niskim oprocentowaniu, a następnie inwestowaniu tych środków w walutę o wyższym oprocentowaniu. Zysk pochodzi z różnicy między stawkami procentowymi dla pożyczek i depozytów w dwóch walutach.

Japonia i jej dominacja w carry trade

Strategia ta jest popularna na parach walutowych z japońskim jenem, ponieważ Bank Japonii utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe, często bliskie zeru. Dlatego jen jest często używany jako waluta pożyczkowa w strategiach carry trade.

Na przykład, inwestor może pożyczyć jeny o niskim oprocentowaniu, a następnie wymienić je na walutę o wyższym oprocentowaniu, taką jak dolar amerykański. Następnie inwestor może zainwestować te dolary w bezpieczne obligacje rządowe o wyższym oprocentowaniu. Zysk pochodzi z różnicy między niskim oprocentowaniem jena i wyższym oprocentowaniem dolara.

Jednak carry trade wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli waluta pożyczkowa (w tym przypadku jen) zyska na wartości w stosunku do waluty inwestycyjnej, inwestor może ponieść straty. Ponadto, jeśli stopy procentowe w kraju waluty pożyczkowej wzrosną, koszty pożyczki mogą przewyższyć zyski z inwestycji. Dlatego ważne jest, aby inwestorzy stosujący strategię carry trade dokładnie monitorowali warunki rynkowe i politykę monetarną odpowiednich banków centralnych.

Kurs dolara z silnym spadkiem w relacji do jena

O możliwym zamykaniu pozycji związanych z carry trade możemy mówić na parze USD/JPY, gdzie w ostatnich dniach kurs runął z poziomu 144 jenów za dolara do 140 jenów. Wcześniej jednak, bo od marca, notowania zwyżkowały z okolic 130 jenów do 145 jenów.

CFD na parę USD/JPY. Platforma NextGeneration CMC Markets

Podsumowując ostatnie wydarzenia japoński jen umocnił się powyżej 140 za dolara, osiągając najsilniejsze poziomy od ponad trzech tygodni przy ogólnej słabości dolara, gdy przedstawiciele Rezerwy Federalnej USA zasygnalizowali, że koniec obecnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej jest coraz bliżej, mimo że wskazali, że prawdopodobnie będą dalej podnosić stopy procentowe w celu obniżenia inflacji.

Nad rynkiem zawisła również groźba interwencji walutowej, a czołowy dyplomata walutowy Masato Kanda powiedział w zeszłym tygodniu, że japońscy urzędnicy byli w bliskim kontakcie z sekretarz skarbu USA Janet Yellen i innymi zagranicznymi odpowiednikami niemal codziennie, aby omówić waluty i szersze rynki finansowe. Minister finansów Shunichi Suzuki potwierdził te doniesienia, nie ujawniając jednak szczegółów rozmów, i ostrzegł przed nadmierną wyprzedażą jena.

Słowa te mogły skłonić spekulantów do wycofania swoich pozycji na osłabienie japońskiej waluty, tworząc jeden z silniejszych trendów w ostatnim czasie.

Daniel Kostecki
CMC Markets Polska

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap