Zakupy złota przez banki centralne w 2023: rekordy i obecne trendy

Zakupy złota przez banki centralne wyniosły łącznie 387 ton w pierwszej połowie roku, według danych zebranych przez Światową Radę ds. Złota. Był to najwyższy wynik od początku kompilacji danych kwartalnych przez organizację w 2000 roku.

Zakupy banków centralnych spadły w II kwartale po ustanowieniu rekordu w I kwartale z powodu sprzedaży 132 ton między kwietniem a czerwcem. Banki centralne dodały łącznie 102,9 tony złota do swoich rezerw w drugim kwartale tego roku.

Turcja była największym nabywcą złota w pierwszym kwartale, ale zaczęła sprzedawać kruszec już w marcu. W ciągu trzech miesięcy Turcja zredukowała swoje zasoby złota o 160 ton. Według Światowej Rady ds. Złota była to odpowiedź na lokalną dynamikę rynku i prawdopodobnie nie odzwierciedlała zmiany w długoterminowej strategii dla złota tureckiego banku centralnego.

Złoto zostało sprzedane na turecki rynek krajowy, aby zaspokoić bardzo silne zapotrzebowanie na sztabki, monety i biżuterię po tymczasowym częściowym zakazie importu złotych sztabek. Warto także pamiętać o tym, że Turcy mogli się także w ten sposób zabezpieczać przed słabnącą bardzo szybko lirą. Turcja wznowiła zakup złota w czerwcu, dodając 11,4 tony do swoich rezerw.

W drugim kwartale byli także inni sprzedawcy. Kazachstan zredukował swoje zasoby złota o 38 ton, a Uzbekistan sprzedał 19 ton złota. Te dwa banki centralne były największymi sprzedawcami złota w pierwszym kwartale tego roku. Nie jest rzadkością, że banki kupujące od krajowej produkcji – takie jak Uzbekistan i Kazachstan – przełączają się między kupnem a sprzedażą.

Rosja, Kambodża i Niemcy zgłosiły niewielkie spadki swoich rezerw w II kwartale, prawdopodobnie z powodu wybijania nowych moneta.

Dziewięć banków centralnych było netto nabywcami złota w pierwszej połowie 2023 roku.

Bank Ludowy Chin był największym nabywcą złota w H1, dodając 103 tony złota do swojego oficjalnego posiadania. Jego zakupy w drugim kwartale przedłużyły serię zakupów do ośmiu kolejnych miesięcy.

Od wznowienia raportowania zakupów w listopadzie 2022 roku, Bank Ludowy Chin zwiększył swoje oficjalne zasoby złota do 2 113 ton. Złoto stanowi 4% całkowitych rezerw Chin.
Chiński bank centralny zgromadził 1 448 ton złota między 2002 a 2019 rokiem, a następnie nagle zamilkł, aż wznowił raportowanie w listopadzie 2022 roku. Wielu spekuluje, że Chińczycy nadal dodawali złoto do swoich zasobów poza księgami podczas tych lat.

Monetary Authority of Singapore była drugim co do wielkości nabywcą w H1, dodając 73 tony złota do swojego skarbca.

Polska również dodała znaczącą ilość złota do swoich rezerw po wznowieniu zakupów w kwietniu. Polskie zasoby złota wzrosły o 48 ton w pierwszej połowie ’23.

Jesienią 2021 roku prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że bank centralny planuje dodać 100 ton złota do swoich rezerw w 2022 roku. Nie jest jasne, dlaczego bank nie zrealizował tego planu. Ostatnie zakupy mogą sygnalizować początek kolejnej rundy zakupów, aby osiągnąć cel 100 ton.

Według badania rezerw złota banków centralnych na 2023 rok, niedawno opublikowanego przez Światową Radę ds. Złota, 24% banków centralnych planuje dodać więcej złota do swoich rezerw w ciągu najbliższych 12 miesięcy. 71% procent ankietowanych banków centralnych uważa, że ogólny poziom globalnych rezerw wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Był to wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Daniel Kostecki na podstawie raportu WGC
CMC Markets Polska

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap