Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 02.11-06.11

Ostatni tydzień października przyniósł solidne spadki na głównej parze walutowej. Wspólna waluta osłabiła się względem dolara -1,76%, co daje spadek rzędu 2 centów. Europejskiej walucie ciąży sytuacja związana z rozwojem pandemii w Europie oraz kolejnymi blokadami i zakazami.

Wydarzeniem mijającego tygodnia było posiedzenie EBC oraz późniejsza konferencja prasowa. Ch. Legarde nie miała wątpliwości, że z związku pandemią sytuacja gospodarcza uległa znacznemu pogorszeniu. Według jej słów gospodarka traci szybciej niż zakładano wcześniej. Rozwój wirusa ma znaczący wpływ na inwestycje biznesowe, zaś konsumenci pozostają ostrożni. Jednocześnie Ch.Legarde dała do zrozumienia, że bank centralny będzie aktywnie wspierał rozwój gospodarczy, jak miało to miejsce podczas pierwszej fali wirusa. Chociaż w oświadczeniu nie wspomniano o szczegółach programu, to dano do zrozumienia, że bank centralny może skorzystać z kilku narzędzi na raz. Oczekuje się, że ciężar przyszłych działań przenosi się na grudniowe posiedzenie, kiedy to powinniśmy poznać szczegóły pomocy.

Przed nami pierwszy tydzień listopada, który będzie miał kolosalny wpływ na rynki. Przed nami wybory prezydenckie w USA, które odbędą się 3 listopada.

Przed nami pierwszy tydzień listopada, który będzie miał kolosalny wpływ na rynki. Przed nami wybory prezydenckie w USA, które odbędą się 3 listopada. Ze względu na rozwój wirusa będzie można głosować także korespondencyjnie. W związku z czym wynik wyborów nie będzie znany 3 listopada a głosy będą liczone przez kilka dni, co nie podoba się urzędującemu prezydentowi.

Wszelkie zawirowania związane z wyborami w USA będą negatywnie wpływać na rynki, co może prowadzić do większej zmienności. Ostatnie sondaże dają przewagę Bidena nad Trumpem w stosunku 52% do 43%.

Oprócz wyborów inwestorzy będą czekać na czwartkową sesję, kiedy to zakończy się dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Następnie J. Powell wystąpi na konferencji prasowej. Inwestorzy oczekują, że decydenci będą zgodni, odnośnie dalszej pomocy. Realne wydaje się zapowiedzenie kolejnej transzy pomocowej na grudzień, lub rozpoczęcie kolejnych działań już na listopadowym spotkaniu. W każdym bądź razie, wielce prawdopodobne wydaje się, skorzystanie z kolejnych narzędzi ze strony FED, przed końcem roku.

Co w kalendarzu makroekonomicznym ?

Już w poniedziałek poznamy serię wskaźników PMI dla przemysłu po obu stronach oceanu. W USA dodatkowo zostanie przedstawiony wskaźnik ISM dla przemysłu. (Ubiegłotygodniowe dane z USA wskazywały, na dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki, pomimo rozwoju pandemii).

We wtorek poznamy zamówienia fabryk w USA, jednak w tym dniu inwestorzy będą żyć wyborami w USA.

Podczas środowej sesji inwestorzy będą mogli poznać wskaźniki PMI dla usług w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Następnie zostanie przedstawiony raport ADP.

Czwartkowa sesja pokaże nam zamówienia fabryk w Niemczech, sprzedaż detaliczną w strefie euro. W drugiej części dnia poznamy odczyt przyszłych bezrobotnych. Wieczorem poznamy przyszłe parametry polityki pieniężnej FED.

W ostatnim dniu sesyjnym uwaga uczestników rynku skupi się na odczytach z rynku pracy w USA. Oczekuje się spadku stopy bezrobocia do 7,6%. Jeżeli dane będą lepsze od oczekiwań, to dolar powinien umocnić się. Inwestorzy nie powinni pominąć danych dotyczących wynagrodzenia.

Jak wygląda sytuacja na eurodolarze?

Październik zakończyliśmy spadkami w stronę poziomu 1,1650. Długi górny cień na świecy miesięcznej sugeruje, że strona podażowa stoi przed szansą dalszej dominacji.

Sytuacja fundamentalna nie sprzyja wspólnej walucie. Rozwój pandemii w Europie oraz niepewność związana z wyborami prezydenckimi, stwarzają ponury nastrój na rynkach.

Z technicznego punktu widzenia, para walutowa porusza się, od dłuższego czasu w szerokim trendzie bocznym, którego dolne ograniczenie przebiega na poziomie 1,1612-15 (dołki z końca września). Wielce prawdopodobny wydaje się test wsparcia. Wybicie dołem będzie miało konsekwencje w średnim terminie, co może sugerować zejście kursu w stronę 1,1423-92. Po drodze jednak podaż będzie musiała pokonać 1,1580/ 1,1539/ 1,1507, czyli minima z drugiej połowy lipca.

W przypadku obrony w/w poziomu kurs eurodolara, może po raz kolejny skierować się w stronę oporu na 1,17 oraz 1,1753. Wybicie powyżej ostatniego oporu polepszy sytuację strony popytowej.

Biorąc pod uwagę wybory prezydenckie, ciężko jednoznacznie ustalić jak zareagują rynki. W związku z czym będę przedstawiał sytuację na bieżąco w dziale fx-zone live.

Zapraszam do dyskusji

0
Please leave a feedback on thisx

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap