Fitch tnie rating USA – reakcja kursu dolara, indeksów i obligacji po utracie triple A

Agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy rządu USA, co wywołało zaskoczenie inwestorów i reakcję Białego Domu. Decyzja ta została podjęta pomimo rozwiązania kryzysu związanego z limitem zadłużenia dwa miesiące temu.

Fitch obniżyło rating USA do AA+ z AAA, powołując się na pogorszenie sytuacji fiskalnej w ciągu najbliższych trzech lat oraz powtarzające się negocjacje dotyczące limitu zadłużenia, które zagrażają zdolności rządu do płacenia swoich zobowiązań. Agencja po raz pierwszy zasygnalizowała możliwość obniżki ratingu w maju, a następnie utrzymała tę pozycję w czerwcu, po rozwiązaniu kryzysu związanego z limitem zadłużenia, deklarując zamiar finalizacji przeglądu w trzecim kwartale tego roku, podsumowała agencja Reuters.

USA tracą triple A. Reakcja Białego Domu i Janet Yellen

Po obniżce, Fitch stało się drugą, po Standard & Poor’s, dużą agencją ratingową, która pozbawiła Stany Zjednoczone ich potrójnego ratingu A. Decyzja Fitcha została podjęta dwa miesiące po tym, jak demokratyczny prezydent Joe Biden i kontrolowany przez Republikanów Izba Reprezentantów doszli do porozumienia w sprawie limitu zadłużenia.

Sekretarz Skarbu USA, Janet Yellen, nie zgodziła się z obniżką ratingu przez Fitch, nazywając ją „arbitralną i opartą na przestarzałych danych”. Biały Dom podzielił ten pogląd, stwierdzając, że „stanowczo nie zgadza się z tą decyzją”. „To zaprzecza rzeczywistości, obniżając wiarygodność USA w momencie, gdy prezydent Biden zapewnił najsilniejszą odbudowę jakiejkolwiek głównej gospodarki na świecie”, powiedziała sekretarz prasowy Białego Domu, Karine Jean-Pierre.

Amerykańscy analitycy o decyzji Fitch

Analitycy uważają, że decyzja pokazuje głębokość szkód wyrządzonych Stanom Zjednoczonym przez powtarzające się rundy gorących debat na temat limitu zadłużenia, które doprowadziły kraj na skraj niewypłacalności w maju. „To pokazuje, że wydatki rządu USA są problemem”, powiedział Steven Ricchiuto, główny ekonomista w Mizuho Securities USA, podała agencja Reuters.

Fitch stwierdziło, że powtarzające się polityczne impasy i rozwiązania ostatniej chwili dotyczące limitu zadłużenia podważyły zaufanie do zarządzania fiskalnego. Niektórzy z kolei wyrazili zaskoczenie momentem decyzji, mimo że Fitch zasygnalizowało możliwość obniżki. „Nie rozumiem, jak mogą (Fitch) mieć gorsze informacje teraz niż przed rozwiązaniem kryzysu związanego z limitem zadłużenia”, powiedziała Wendy Edelberg, dyrektor The Hamilton Project At The Brookings Institution w Waszyngtonie, podał Reuters.

Wpływ decyzji Fitch na rynki finansowe

Jednak inwestorzy widzą ograniczony długoterminowy wpływ. „Nie sądzę, abyśmy zobaczyli wielu inwestorów, zwłaszcza tych z długoterminową strategią inwestycyjną, mówiących, że powinni sprzedać akcje, ponieważ Fitch obniżyło rating z AAA do AA+”, powiedział Jason Ware, dyrektor inwestycyjny w Albion Financial Group.

Inwestorzy korzystają z ratingów kredytowych, aby ocenić profil ryzyka firm i rządów, gdy pozyskują finansowanie na rynkach kapitałowych długu. Generalnie, im niższy jest rating pożyczkobiorcy, tym wyższe są jego koszty finansowania. W poprzednim kryzysie związanym z limitem zadłużenia w 2011 roku, Standard & Poor’s obcięło najwyższy rating „AAA” o jeden stopień kilka dni po porozumieniu w sprawie limitu zadłużenia, powołując się na polaryzację polityczną i niewystarczające kroki w celu poprawy perspektyw fiskalnych kraju.

Po tej obniżce, akcje USA gwałtownie spadły, a wpływ obniżki ratingu odczuły globalne giełdy, które były wówczas już w trakcie finansowego kryzysu strefy euro. Paradoksalnie, ceny amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły.

Część analityków wskazywało na ryzyko, że kolejna obniżka przez dużą agencję ratingową mogłaby wpłynąć na portfele inwestycyjne, które posiadają papiery wartościowe o najwyższym ratingu. Raymond James, analityk Ed Mills, powiedział jednak we wtorek, że nie przewiduje znaczącej reakcji rynków na te wiadomości.

Dziś o poranku reakcja rynków na decyzję agencji ratingowej zdaje się być umiarkowana. Rentowności 10l obligacji USA nadal znajdują się w rejonie 4%, dolar amerykański zdaje się być stabilny, a jedynie na rynku akcji obserwujemy obsunięcie. Kontrakty na DJIA spadają o 0,3%, na SP500 o –0,45, a na Nasdaq 100 o –0,75%. Uncja złota w USA kosztuje około 1950 dolarów.

Daniel Kostecki
CMC Markets Polska

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap