Sytuacja na rynku eurodolara
Ostatnie 2 miesiące roku upływają pod znakiem wzrostów na głównej parze walutowej. Na szerokim rynku utrzymuje się optymizm, który jest efektem wsparcia banków centralnych oraz informacjami o wynalezieniu szczepionki. Pakiety pomocowe, które pochodzą od rządów poszczególnych państw, dodatkowo wspierają entuzjazm inwestorów.
Główna para walutowa na przestrzeni ostatnich tygodni wybiła się ponad poziom 1,20, który to miał być „sufitem” dla EBC. Jak się okazuje jesteśmy na poziomie 1,2257, natomiast ze strony EBC nie słychać żadnych sugestii o zbyt wysokim kursie eurodolara. W tym wypadku warto zastanowić się, czy EBC jest zdolne do utrzymania siły euro, czy też najwyraźniej pasuje w tej walce? Czy brak słownej interwencji, to zbieranie sił do walki w pierwszym kwartale 2021 roku?
Jeżeli EBC nie zamierza interweniować, to właściwy cel dla obozu byków znajduje się na poziomie 1,2537-57. Silne euro ma negatywny wpływ na konkurencyjność strefy euro oraz mocno ogranicza wysiłki banku centralnego. Wydaje się, że sytuacja nie pozostawia wyboru decydentom EBC, jednak należy zastanowić się, czy kolejny „tani pieniądz”, nie będzie lokowany w bardziej ryzykowne aktywa jakim jest euro. Długofalowa walka z pandemią może prowadzić do kolejnych pakietów pomocowych a w tym wypadku, dalsze osłabianie się dolara wydaje się być na miejscu.
Analizując eurodolara wydaje się, że popyt ma otwartą drogę w kierunku 1,25, gdzie inwestorzy z pewnością ustawią zlecenia short. Czy ruch w górę odbędzie się bez wcześniejszej korekty? Przed nami okres świąteczno-noworoczny z mniejszą płynnością, kiedy to rynek rządzi się swoimi prawami. Silne impulsy, w jedną czy drugą stronę, nie powinny dziwić, natomiast w nowym roku rynki skorygują „anomalie”.
Uwaga rynkowa skupi się w najbliższych godzinach/dniach, na głosowaniu nad pakietem stymulacyjnym w USA. Ważnym aspektem pozostaje finisz negocjacji ws. Brexitu pomiędzy UK/UE. Ewentualny brak umowy odbije się rykoszetem na wspólnej walucie, natomiast funt powinien pozostawać słaby.
Wybicie na eurodolarze powyżej ostatnich szczytów, pozwoli stronie popytowej na ruch w kierunku 1,2292. Następnymi celami będą 1,2354 oraz strefa 1,2398-1,2413. W wersji mocno optymistycznej, celem dla strony popytowej, będą szczyty ze stycznia i lutego 2018 roku na poziomach 1,2537-57.
Najbliższe wsparcie to poziom 1,2213-25 oraz 1,2176-1,2191.