Sytuacja na rynku eurodolara

Ostatnie 2 miesiące roku upływają pod znakiem wzrostów na głównej parze walutowej. Na szerokim rynku utrzymuje się optymizm, który jest efektem wsparcia banków centralnych oraz informacjami o wynalezieniu szczepionki. Pakiety pomocowe, które pochodzą od rządów poszczególnych państw, dodatkowo wspierają entuzjazm inwestorów.

Główna para walutowa na przestrzeni ostatnich tygodni wybiła się ponad poziom 1,20, który to miał być „sufitem” dla EBC. Jak się okazuje jesteśmy na poziomie 1,2257, natomiast ze strony EBC nie słychać żadnych sugestii o zbyt wysokim kursie eurodolara. W tym wypadku warto zastanowić się, czy EBC jest zdolne do utrzymania siły euro, czy też najwyraźniej pasuje w tej walce? Czy brak słownej interwencji, to zbieranie sił do walki w pierwszym kwartale 2021 roku?

Jeżeli EBC nie zamierza interweniować, to właściwy cel dla obozu byków znajduje się na poziomie 1,2537-57. Silne euro ma negatywny wpływ na konkurencyjność strefy euro oraz mocno ogranicza wysiłki banku centralnego. Wydaje się, że sytuacja nie pozostawia wyboru decydentom EBC, jednak należy zastanowić się, czy kolejny „tani pieniądz”, nie będzie lokowany w bardziej ryzykowne aktywa jakim jest euro. Długofalowa walka z pandemią może prowadzić do kolejnych pakietów pomocowych a w tym wypadku, dalsze osłabianie się dolara wydaje się być na miejscu.

Analizując eurodolara wydaje się, że popyt ma otwartą drogę w kierunku 1,25, gdzie inwestorzy z pewnością ustawią zlecenia short. Czy ruch w górę odbędzie się bez wcześniejszej korekty? Przed nami okres świąteczno-noworoczny z mniejszą płynnością, kiedy to rynek rządzi się swoimi prawami. Silne impulsy, w jedną czy drugą stronę, nie powinny dziwić, natomiast w nowym roku rynki skorygują „anomalie”.

Uwaga rynkowa skupi się w najbliższych godzinach/dniach, na głosowaniu nad pakietem stymulacyjnym w USA. Ważnym aspektem pozostaje finisz negocjacji ws. Brexitu pomiędzy UK/UE. Ewentualny brak umowy odbije się rykoszetem na wspólnej walucie, natomiast funt powinien pozostawać słaby.

Wybicie na eurodolarze powyżej ostatnich szczytów, pozwoli stronie popytowej na ruch w kierunku 1,2292. Następnymi celami będą 1,2354 oraz strefa 1,2398-1,2413. W wersji mocno optymistycznej, celem dla strony popytowej, będą szczyty ze stycznia i lutego 2018 roku na poziomach 1,2537-57.

Najbliższe wsparcie to poziom 1,2213-25 oraz 1,2176-1,2191.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap