Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie spadnie w maju

Europejskie rynki akcji zanotowały wczoraj gwałtowne spadki w wyniku obaw, że dwie największe gospodarki mogą pogrążyć się w recesji, po tym jak czerwcowe wskaźniki PMI okazały się słabsze niż oczekiwano. Spadek cen surowców przyczynił się do zwiększenia pesymizmu – ceny miedzi spadły do 15-miesięcznych minimów, a ceny ropy również znalazły się pod presją z powodu rosnących obaw dotyczących popytu. Ta słabość przełożyła się na gwałtowny spadek rentowności obligacji – w ciągu ostatnich dwóch dni gwałtownie spadła rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich, niemieckich i brytyjskich. Z drugiej strony, amerykańskie rynki akcji okazały się w tym tygodniu nieco bardziej odporne, kończąc dzień na wyższym poziomie, na czele z Nasdaq 100, gdzie inwestorzy starają się znaleźć równowagę między wyższymi stopami procentowymi a ryzykiem recesji. Ze względu na pozytywne zamknięcie sesji w USA i pozytywną sesję azjatycką, rynki europejskie powinny mieć pozytywne otwarcie, przy czym dziś w centrum uwagi znajdzie się sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii za maj oraz najnowsza niemiecka ankieta IFO za czerwiec.

Biorąc pod uwagę ostatnie dane PMI, to wyniki niemieckiego badania koniunktury powinny okazać się gorsze od majowych. Po słabym kwietniu udało się w maju zaobserwować wzrost do 93, ale trudno mówić o znaczącym wzroście nastrojów po wczorajszym oświadczeniu niemieckiego rządu w sprawie dostaw gazu i spadku wskaźników PMI. Oczekuje się 92,8 pkt. dla klimatu biznesowego i 99 pkt. dla oceny bieżącej. Przed niemieckim badaniem IFO poznamy najnowsze dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii za maj. W kwietniu sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii silnie odbiła się od dna i wzrosła o 1,4%, podczas gdy w marcu skorygowano ją do -1,2%. Poprawa wynikała głównie ze sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych w supermarketach, wzrosła również sprzedaż paliw. W ujęciu rocznym wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł -4,9%, jednak należy to rozpatrywać w kontekście ubiegłorocznego kwietniowego wzrostu, który wyniósł 9,2%, kiedy to Wielka Brytania wychodziła z zamknięcia i sklepy były ponownie otwierane. Podsumowując, kwietniowe dane, choć znacznie lepsze od oczekiwań, nadal wskazują na to, że brytyjski konsument jest mało pewny siebie, ale nadal jest w stanie wydawać, kiedy chce lub musi. Oczekuje się spadku o -0,7%, podczas gdy w ujęciu rocznym spadek o -4,9% może zmienić się na -4,5%.

Zaufanie brytyjskich konsumentów według GfK już w maju osiągnęło rekordowo niski poziom -40, dlatego warto zauważyć, że w czerwcu nastąpiło dalsze pogorszenie do -41, ponieważ wyższe ceny nadal mają wpływ na wydatki uznaniowe. Oczekuje się, że temat zaufania konsumentów będzie dziś głównym tematem w Stanach Zjednoczonych, a ostateczne dane Uniwersytetu Michigan dotyczące zaufania konsumentów w czerwcu zostaną potwierdzone na rekordowo niskim poziomie 50,2. To właśnie te dane, a także wzrost krótko- i długoterminowych oczekiwań inflacyjnych konsumentów, skłoniły Rezerwę Federalną do kontrowersyjnego podważenia wytycznych dotyczących podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych tuż przed posiedzeniem w tym miesiącu, podczas okresu zaciemnienia.

Anonimowe informacje w ten weekend, przekazane przez niewymienionych z nazwiska urzędników Fed, że możemy spodziewać się podwyżki o 75 pb, a nie jak oczekiwano o 50 pb, wywołały znaczną zmienność na rynkach i nieco zmieniły obraz sytuacji, jeśli chodzi o szerszą narrację inflacyjną, a także znacząco zwiększyły oczekiwania na podwyżkę stóp w tym roku.
Nagła zmiana wzmocniła przekonanie, że Fed zaczyna panikować, iż może tracić kontrolę nad cenami na podstawie jednego punktu danych.  

EURUSD – cofnął się od oporu na 1,0600, jego pokonanie otworzy drogę do 1,0800. Zejście poniżej 1,0330 będzie przemawiać za ruchem w stronę parytetu 1:1.

GBPUSD – po nieudanej próbie zepchnięcia kursu poniżej 1,1950 nastawienie pozostaje do ruchu w górę. Potwierdzeniem wzrostów będzie wyjście powyżej obszaru 1.2450, a  rozbicie 1,1950 pozwoli na dalsze spadki do 1,1500.

EURGBP – obecnie utrzymuje się powyżej wsparcia z linii trendu rozciągniętej od minimów z kwietnia. Musimy przebić się przez obszar 0,8630, aby otworzyć 0,8700, spadek poniżej 0,8500 pozwoli obrać 0,8420 i 200-dniowy MA za nowy cel.

USDJPY – wydaje się, że kurs znalazł krótkoterminowy szczyt na 136,70 spadając poniżej 135,20 i otwierając sobie drogę do 131,50. Opór jest aktualnie na poziomie 135,40 oraz na poprzednich szczytach.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 50 punktów wyżej, na poziomie 7070.

DAX – oczekuje się otwarcia 128 punktów wyżej, na poziomie 1340.

CAC40 – możliwe otwarcie 67 punktów wyżej, na poziomie 5950.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US 30 –niezdecydowanie na kontrakcie powiązanym z amerykańskim indeksem Dow Jones. Pod względem ilości otwartych pozycji, siedmioma punktami dominują transakcje Kup (57%), trzy punkty w dół od wczoraj. W kategorii wartości transakcji, przewagę mają pozycje spadkowe: w chwili obecnej jest to 55% pozycji długich, trzy punkty wzrostu od czwartku.

UK 100 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z brytyjskim indeksem FTSE 100 wskazuje na nastawienie bycze. Po stronie ilości otwartych transakcji – 69% Klientów posiada pozycje Kup, dwa punkty w dół w stosunku do danych z czwartku. Podobna sytuacja w kategorii Wartość Pozycji: 65% pozycje Kup, sześć punktów w dół w porównaniu z ostatnią sesją.

Złoto – wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o Złoto trwa przekonanie o dalszych wzrostach na tym kruszcu: ilościowo pozycje Kup stanowią w dalszym ciągu 83%, punkt w górę. Pod względem wartości otwartych transakcji pozycje długie wyniosły 86%. W tym przypadku nie odnotowaliśmy zmiany w stosunku do czwartkowych odczytów.

Michael Hewson (Główny Analityk CMC Markets UK)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap