Rosnące napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej spowodują niższe otwarcie giełd w Europie

omimo piątkowej słabości giełdom europejskim udało się zakończyć tydzień wyżej, a indeks FTSE100 odnotował drugi wzrostowy tydzień z rzędu. Sytuację na rynkach amerykańskich można podzielić na przyzwoitą pierwszą część tygodnia i drugą, w której odnotowano silne spadki spowodowane styczniowym raportem o CPI, który pokazał wzrost inflacji w USA do nowego 40-letniego maksimum na poziomie 7,5%. Raport o inflacji z zeszłego tygodnia wydawał się wystraszyć prezesa Fed z St. Louis, Jamesa Bullarda, który powiedział, że opowiada się za podwyżką stóp o 50 pb w marcu, z dwoma kolejnymi podwyżkami po 25 pb do lipca, jednocześnie sugerując, że bank centralny powinien zorganizować nadzwyczajne posiedzenie. Nic dziwnego, że te komentarze spowodowały gwałtowny wzrost rentowności obligacji na całym świecie i chociaż inni członkowie Fed wydają się być bardziej zrelaksowani w stosunku do ostatnich danych, nie ma wątpliwości, że możliwość znacznie agresywniejszego podejścia Fed już jest wyceniana przez rynki. W weekend Mary Daly z Fed w San Francisco była nieco bardziej ostrożna, mówiąc, że zbyt agresywne podejście do polityki pieniężnej może być destabilizujące. Ta uwaga została wsparta przez komentarze Loretty Mester z Cleveland Fed i Raphaela Bostica z Atlanta Fed, którzy nie opowiedzieli się za podwyżką stóp o 50 pb, chociaż oboje powiedzieli, że właśnie taka podwyżka może wystąpić. Ponieważ inni członkowie Fed nie wydają się być tak zaniepokojeni danymi o inflacji z zeszłego tygodnia, dzisiejsze przemówienie Bullarda może być bardzo ciekawe.

Inflacja pozostaje gorącym tematem, więc środowy raport z Wielkiej Brytanii może przyciągnąć uwagę większej części inwestorów. Rynki wydają się nieco bardziej zaniepokojone wydarzeniami na granicy rosyjsko-ukraińskiej, przez które ceny ropy gwałtownie wzrosły do nowych 7-letnich maksimów. Rosnące napięcia spowodowały również spadek rentowności obligacji i zamknięcie amerykańskich giełd znacznie niżej. Piątkowy ruch w dół wydawał się zbiegać z komentarzami amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake’a Sullivana, który wezwał wszystkich pozostałych Amerykanów na Ukrainie do natychmiastowego wyjazdu z powodu zbliżającej się rosyjskiej inwazji. Stany Zjednoczone nakazały również opuszczenie kraju wszystkim amerykańskim żołnierzom na Ukrainie na wypadek, gdyby zostali wciągnięci w konflikt. Ta eskalacja napięcia, która nastąpiła pod koniec burzliwego tygodnia, spowodowała, że inwestorzy przyjęli bardziej bezpieczne podejście przed weekendem, co przełoży się również na dzisiejsze otwarcie giełd w Europie, biorąc pod uwagę obserwowaną słabość podczas sesji azjatyckiej.

EURUSD – pozostanie poniżej 1,1485 w zeszłym tygodniu spowodowało, że euro cofnęło się w kierunku 50-dniowego MA na 1,1320. Kolejne wsparcie znajduje się w okolicach 1,1270, ale nastawienie pozostaje do powrotu w kierunku minimów z tego roku na 1,1120.

GBPUSD – utrzymuje tendencję spadkową, która może doprowadzić tę parę walutową do 1,3430, gdzie mamy wsparcie z linii trendu rozciągniętej od grudniowych minimów. Wyjście powyżej 1,3600 otworzy drogę do 1,3720.

EURGBP – spadł poniżej wsparcia na poziomie 0,8410/20 i wydaje się, że będzie kontynuować spadki aż do 0,8280. Opór jest w okolicach 0,8420.

USDJPY – gwałtowne odwrócenie z piątku spowodowało, że dolar wycofał się do wsparcia na 114,70, którego rozbicie będzie zapowiadać ruch do 113,50. Wyjście powyżej 116,35 będzie zapowiadać dalsze wzrosty do 117,50.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 45 punktów niżej, na poziomie 7616.

DAX – oczekuje się otwarcia 235 punktów niżej, na poziomie 15190.

CAC40 – możliwe otwarcie 113 punktów niżej, na poziomie 6898.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wskazuje na rosnącą przewagą byków. Po stronie ilości otwartych transakcji – 59% klientów posiada pozycje Kup, dwa punkty w górę w stosunku do danych z piątku. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Kup wyniosły 65% – w tym miejscu odnotowujemy wzrost o dziesięć punktów od ostatniej sesji.

US 30 – Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z amerykańskim indeksem DJIA, w nieznacznej większości oczekują wzrostów. Pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Kup wynoszą 55%. Po stronie wartości transakcji – 51% to pozycje długie, punkt w górę od środy.

Złoto – ilościowo przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o złoto, oczekuje dalszych wzrostów: pozycje Kup stanowią teraz 67% (punkt w górę). Pod względem wartości otwartych transakcji, dominują natomiast pozycje krótkie: transakcje Sprzedaj stanowią w chwili obecnej 76%. W tej kategorii również odnotowano pięciopunktową zmianę w dół w stosunku do ostatniej sesji.

Michael Hewson (Główny Analityk CMC Markets UK)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap