Pozytywne otwarcie w Europie, ceny ropy spadają

W ciągu tygodnia, który przyniósł znaczną zmienność, rynki europejskie przełamały serię 3-tygodniowych spadków, pomimo konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą. Z drugiej strony rynki amerykańskie zamknęły się na minusie, a Dow odnotował piąty z rzędu tygodniowy spadek.
Część odbicia na rynkach w Europie wynikała z kruchego optymizmu, że Rosja i Ukraina podejmą próbę zakończenia sporu, jednak ten optymizm powoli znika. Smutną rzeczywistością jest to, że jakiekolwiek zawieszenie broni jest dalekie od wejścia w życie, a zachowanie Rosji w weekend wskazuje na coraz bardziej desperackie środki mające na celu złamanie ukraińskich morali w drodze masowych bombardowań, które teraz są obserwowane również w zachodniej części Ukrainy. Istnieje obawa, że Rosja może się zdecydować na użycie broni biologicznej lub chemicznej. Uwaga rynku zwraca się również na prawdopodobieństwo bankructwa Rosji, ponieważ jej gospodarka cierpi z powodu sankcji. Rosja ma spłacić część swojego zadłużenia jeszcze w tym tygodniu, ale agencja ratingowa Fitch spodziewa się wystąpienia łańcucha niewypłacalności w całej gospodarce.

Patrząc w przyszłość, czekamy na kolejny tydzień znacznej zmienności, który giełdy europejskie prawdopodobnie rozpoczną wyżej, pomimo sesji azjatyckiej, podczas której chińskie rynki otrzymały kolejny cios związany z największą falą Covid-19 od marca 2020 roku. Pozytywne wiadomości z zeszłego tygodnia dotyczyły cen ropy naftowej, które odnotowały największy tygodniowy spadek od listopada, po osiągnięciu najwyższych poziomów od 2008 roku. Ceny pszenicy również odnotowały duży tygodniowy spadek – największy od ponad dekady, mimo że wcześniej wzrosły do rekordowych poziomów. Dane inflacyjne z zeszłego tygodnia z USA i Europy sugerują, że możemy zobaczyć silne zmiany w polityce monetarnej, szczególnie, że zbliżamy się do spotkania Rezerwy Federalnej, Banku Anglii i Banku Japonii w tym tygodniu. Kilka dni temu Europejski Bank Centralny przyznał, że inflacja nie jest „przejściowa”, podnosząc swoje prognozy inflacyjne i ogłaszając prawdopodobny koniec programu skupu aktywów w III kwartale br. Możemy się spodziewać, że Rezerwa Federalna i Bank Anglii podniosą stopy o 25 punktów bazowych, a Bank Japonii prawdopodobnie pozostawi stopy na aktualnych poziomach.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – pierwsze minuty po otwarciu sesji we Frankfurcie przyniosły zmianę sentymentu na kontraktach CFD na indeks DAX. Tuż po godzinie 9:00 ilość pozycji krótkich wzrosła o 3 punkty procentowe, przez co zyskały one przewagę nad pozycjami długimi. Posiada je obecnie 51% klientów aktywnych na tym rynku. Pozycje krótkie stanowią 58% ogółu – 2 punkty procentowe więcej, niż przed zamknięciem rynku w piątek.

CMC USD Index – wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wynosi obecnie 95%. Pozycje takie posiada 77% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin – sentyment wokół Bitcoina pozostaje pozytywny. 80% wartości pozycji na kontraktach CFD na tę kryptowalutę stanowią pozycje długie, które posiada 85% inwestorów aktywnych na tym rynku.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap