Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 23.11-27.11

Ostatni tydzień nie przyniósł większych ruchów na rynku eurodolara. Para walutowa zakończyła tydzień na poziomie 1,1855, notując kosmetyczny wzrost.

W nadchodzącym tygodniu uwaga uczestników skupi się po raz kolejny, na informacjach dotyczących pandemii. Inwestorzy będą koncentrować się na niepokojących statystykach, które płyną do nas z USA. W chwili obecnej Covid-19 pozostaje silnym zagrożeniem dla gospodarki po obu stronach oceanu, pomimo informacji o gotowych szczepionkach.

Ważnym aspektem, który w chwili obecnej został pominięty przez rynki, jest kwestia polsko-węgierskiego veta w kwestii budżetu. Rozmowy były w całości prowadzone pod kątem walki z pandemią i rozdysponowania środków, wedle klucza przestrzegania praworządności. Warto pamiętać, że fundusz byłby silnym bodźcem dla ekonomii, w dobie walki z Covid-19. Jeżeli nie zostanie osiągnięte porozumienie, perspektywy dla europejskiej gospodarki będą wyjątkowo słabe, co zaszkodzi wspólnej walucie.

W tle mamy także nierozwiązaną sytuację z Brexitem, która może rykoszetem odbić się na wspólnej walucie.

Przed nami także szereg danych makroekonomicznych z Europy i USA. Warto jednak pamiętać, że przed nami skrócony tydzień pracy w USA, ze względu na Święto Dziękczynienia. W czwartek tamtejsza giełda pozostanie zamknięta, natomiast w piątek będzie otwarta w skróconym czasie pracy. (Wczesne zamknięcie o 13:00 czasu EST).

W poniedziałek poznamy całą serię wskaźników PMI dla przemysłu i usług, po obu stronach oceanu. (Najważniejszym z nich będzie wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech). Następnego dnia zostanie przedstawiony odczyt PKB Niemiec, wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech. Swoje przemówienie odnotuje Ch. Legarde. Po południu poznamy wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board w USA.

Środowa sesja należeć będzie do danych z USA. Tutaj w pierwszej kolejności, warto będzie zwrócić uwagę na bazowe zamówienia środków trwałych oraz PKB (k/k Q3). W dalszej kolejności zostanie przedstawiony odczyt ilości przyszłych bezrobotnych, sprzedaż nowych nieruchomości, nastroje konsumenckie Michigan oraz wydatki osobiste Amerykanów.

W czwartek poznamy protokół z posiedzenia EBC. Piątkowa sesja upłynie bez danych dużego kalibru. W tym dniu uwaga może skupić się na wystąpieniu prezesa Bundesbanku J. Weidmanna

Sytuacja techniczna na rynku eurodolara nie uległa zmianie, także założenia, które przedstawiłem w ostatniej analizie tygodniowej, pozostają aktualne.

„Para walutowa cały czas porusza się w trendzie bocznym, pomiędzy 1,1603-15 a oporem na poziomie 1,2012. Utrzymanie się kursu powyżej 1,1753, jest wsparciem dla popytu, co może skutkować próbą testu poziomu 1,20.

Aktualnie para walutowa znajduje się na poziomie 1,1855, zaś najbliższy opór możemy wyznaczyć 1,1881-83, zaś kolejny na 1,1900-20. (Szczyt z 9 listopada). Dalsza strefa oporów znajduje się na 1,1954-67. (Maksimum z 31 sierpnia).

W przypadku zejścia kursu poniżej 1,18, podaż będzie próbował testować 1,1753. Ewentualne złamanie wsparcia otwiera drogę w kierunku 1,1696-1,1710.

Wybicie w/w poziomów, wyznaczy kierunek dla omawianej pary walutowej w średnim terminie”.

Z pewnością impuls do silnego ruchu, mogą dać informacje dotyczące: rozwoju/ spadku pandemii, osiągnięcia porozumienia w sprawie veta lub jego bezwzględnego braku oraz porozumienia na linii UK/UE. W chwili obecnej na rynkach panuje optymizm.

Rozwój wydarzeń, które będę przedstawiał bieżąco na fx-zone live.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap