Gospodarka Wielkiej Brytanii gotowa na odbicie

Po środowych wzrostach, europejskie giełdy oddały część zysków po tym, jak stało się jasne, że Rosja nie jest zainteresowana angażowaniem się w znaczące rozmowy pokojowe, kiedy ich minister spraw zagranicznych Ławrow spotkał się w Turcji ze swoim ukraińskim odpowiednikiem – Dmytrom Kułebą. Nie pomogły też doniesienia, że wojska rosyjskie zbliżają się do Kijowa, próbując okrążyć stolicę.

Wczorajszy wskaźnik CPI w USA za luty pokazał, że inflacja zasadnicza wzrosła do nowego, najwyższego od 40 lat poziomu 7,9%, zwiększając szansę na podwyżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu. Mniej więcej w tym samym czasie Europejski Bank Centralny przyjął bardziej jastrzębią politykę niż oczekiwano, gdy ogłosił, że będzie stopniowo ograniczał swój program skupu aktywów w okresie letnim, z myślą o jego zakończeniu w III kwartale. Ten ruch wydaje się otwierać bankowi centralnemu możliwości w zakresie potencjalnego podniesienia stóp na koniec tego roku.

Po wczorajszym skromnym cofnięciu i kolejnej wzburzonej sesji amerykańskiej, której towarzyszyły spadki, dzisiejsze otwarcie w Europie zapowiada się dość spokojnie. Rynki azjatyckie zakończą tydzień cofnięciem na największych giełdach, po spadkach chińskich akcji technologicznych, które obciążają Hang Seng. Nikkei również zakończy tydzień na niższym poziomie, w ślad za wczorajszymi spadkami w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na froncie danych, mamy dzisiaj kilka dość ważnych publikacji z Wielkiej Brytanii, od PKB po najnowsze dane o produkcji przemysłowej za luty.

PKB Wielkiej Brytanii pokazało spowolnienie w grudniu o 0,2% głównie z powodu wprowadzenia ograniczeń związanych z „Planem B” tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W czwartym kwartale gospodarka wzrosła o 1%, co jest liczbą lepszą niż oczekiwano, biorąc pod uwagę wyzwania stojące przed konsumentami, a także szerzej pojętą gospodarką. Nawet bez różnych ograniczeń istniała perspektywa, że działalność gospodarcza spowolni przed Bożym Narodzeniem, gdyż ludzie unikali miejsc publicznych, aby pozostać zdrowym w okresie świąt. Z tego powodu mogliśmy zaobserwować styczniowe odbicie aktywności gospodarczej, co zostało odzwierciedlone w niektórych danych gospodarczych. Oczekuje się miesięcznego wzrostu o 0,2%, napędzanego wzrostem we wszystkich sektorach gospodarki. Sektor produkcyjny i budowlany w Wielkiej Brytanii odnotowały silne odbicie pod koniec zeszłego roku, pomimo wyższych kosztów i niedoboru siły roboczej. Księgi zamówień nadal wyglądają dobrze, podobnie jak ostatnie dane PMI i chociaż korelacja między nimi jest niska, niewiele wskazuje na spowolnienie w tych sektorach. Oczekiwania dotyczą wzrostu o 0,2% w przypadku obu z nich.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – Dziś wartość pozycji krótkich na kontraktach CFD na indeks DAX spadła aż o 9 punktów procentowych, co spowodowało dysproporcje pomiędzy wartością, a ilości pozycji długich i krótkich. Pozycje krótkie stanowią 56% ogółu, ale posiada je jedynie 46% klientów aktywnych na tym instrumencie. 54% klientów w dalszym ciągu nastawia się na wzrosty, utrzymując pozycje długie.

CMC USD Index – wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wynosi obecnie 94%. Pozycje takie posiada 75% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin – sentyment wokół Bitcoina pozostaje pozytywny. 84% wartości pozycji na kontraktach CFD na tę kryptowalutę stanowią pozycje długie, które posiada 86% inwestorów aktywnych na tym rynku.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap