Fed spełnia oczekiwania, teraz uwaga inwestorów kieruje się na Bank Anglii i EBC

Na wczorajszym posiedzeniu Fed, bank centralny przyśpieszył swój plan taperingu do 30 mld USD miesięcznie. Zgodnie z oczekiwaniami od stycznia przyjmie nieco bardziej jastrzębie nastawienie i będzie się starał ograniczać przyrost inflacji. Urzędnicy Fed poinformowali również, że w 2022, jak i 2023 r., stopy procentowe mogą zostać podniesione po trzy razy, jednak ton wypowiedzi, a także konferencja prasowa sugerowały, że nadal uważają inflację za przejściową, nawet jeśli to słowo nie zostało użyte w oświadczeniu. Niemniej jednak, zmiana tonu sugeruje, że Fed jest świadomy ryzyka wyższych cen i podejmie działania, jeśli uzna to za konieczne. W rezultacie odnotowano wzrost rentowności 2 i 5 letnich obligacji. Amerykańskie akcje również skierowały się w stronę swoich szczytów.

W związku z tym dzisiejsza sesja na europejskim rynku powinna być silna, a skoro posiedzenie Fed jest już za nami, cała uwaga skieruje się na Bank Anglii oraz EBC, które mają podobne problemy z inflacją, zwłaszcza jeśli chodzi o Bank Anglii, który będzie musiał się odnieść do wczorajszego wzrostu głównego wskaźnika CPI. Stany Zjednoczone stoją przed podobnymi wyzwaniami co Wielka Brytania, ale Fed był w stanie przekazać jasny i zwięzły komunikat, z czym Bank Anglii miał problemy. Dane gospodarcze z Wielkiej Brytanii z tego tygodnia byłyby impulsem do umiarkowanej podwyżki stóp, chociaż gubernator Andrew Baileya ciągle powtarza, że chciałby zobaczyć więcej dowodów na niższe bezrobocie przed podjęciem bardziej konkretnych działań. Gdyby dzisiejsza decyzja opierała się wyłącznie na danych, podwyżka stóp nie byłaby nawet przedmiotem dyskusji. Oczywiście te komentarze Baileya pojawiły się sześć tygodni temu, kiedy Komitet Polityki Pieniężnej wstrzymał się od wprowadzenia podwyżki stóp o 0,15%. Podczas wczorajszego dnia CPI wzrósł do 5,1%, czyli poziomu znacznie powyżej prognoz Banku Anglii na ten rok, a RPI osiągnął nowy 30-letni szczyt wynoszący 7,1%. Spadek bezrobocia do 4,2% był mile widziany, jednak w kontekście nowych ograniczeń i spowolnienia aktywności gospodarczej spowodowanego przez Omicron, może być przejściowy. Ostatecznie bank może uznać, że nie ma innego wyjścia, jak przyjąć strategię hold&hope, pomimo dowodów na trwalszą presję cenową w danych i ryzyka, że w nadchodzących miesiącach możemy zaobserwować ruch w kierunku 6%. Bank centralny znalazł się w niewygodnej pozycji i musi być wyjątkowo zręczny, żeby się z niej wydostać. Jeśli utrzyma dzisiaj stopy, to ponownie będzie musiał uzasadnić również decyzje z listopada, kiedy większość członków była przeciwne wprowadzeniu zmian do polityki pieniężnej. RPP musi wrócić na właściwe tory, aby przekazywać rynkom jasny i spójny komunikat. Omicron stwarza ryzyko, ale może być ono tymczasowe, a dzisiejsza decyzja musi to odzwierciedlać, jednocześnie utrzymując perspektywę podwyżki w lutym.

Niedługo po ogłoszeniu przez Bank Anglii swojej decyzji w sprawie polityki, usłyszymy przemówienie prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, w którym odniesie się do aktualnego poziomu inflacji, który również jest nieprzyjemnie wysoki.
Daje to EBC znacznie większą elastyczność, a ostatnie wypowiedzi prezes Lagarde sugerują, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby stopy się zmieniły w przyszłym roku. Gwałtowny wzrost cen zaczyna być ogromnym problemem wiarygodności dla EBC, a prezes Christine Lagarde upiera się, że obecny poziom inflacji jest przejściowy. Takie myślenie wydaje się całkowicie sprzeczne z tym, co dzieje się w łańcuchach dostaw w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech, gdzie koszty produkcji wzrosły o 20% w ujęciu rocznym. Nadal oczekuje się, że EBC zakończy swój program skupu aktywów o wartości 20 mld euro miesięcznie pod koniec marca przyszłego roku.

EURUSD – pozostaje poniżej oporu z okolic 1,1385, co może wskazywać na re-test dołków z listopada przy 1,1185. Kolejne znaczące poziomy to wsparcie na 1,1160 oraz oporowe 1,1420 i 1,1520.

GBPUSD – nadal ma solidne wsparcie powyżej 1,3160, co może pomóc wrócić tej parze walutowej w okolice 1,3400. Przełamanie 1,3160 otworzy drogę do 1,3000, a wyjście powyżej 1,3300 pozwoli na stabilizację i powrót do 1,3500.

EURGBP – wczoraj znalazł wsparcie w okolicy 0,8480, ale zejście poniżej tego poziomu będzie zapowiedzią głębszych spadków. Opór znajduje się na 200-dniowym MA przy 0,8560.

USDJPY – przedostał się przez 114,00, utrzymując swój potencjał wzrostowy. Kluczowe poziomy dla tej pary walutowej to 115,00 oraz 112,50.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 80 punktów wyżej, na poziomie 7250.

DAX – oczekuje się otwarcia 216 punktów wyżej, na poziomie 15692.

CAC40 – możliwe otwarcie 113 punktów wyżej, poziomie 7040.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US 30 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z amerykańskim indeksem Dow Jones wskazuje na lekką przewagę niedźwiedzi. Po stronie ilości otwartych transakcji – 56% klientów posiada pozycje Sprzedaj, punkt w górę w stosunku do danych ze środy. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Sprzedaj wyniosły 63% – w tym miejscu nie odnotowano żadnej zmiany od ostatniej sesji.

Germany 40 – Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemiecki indeksem DAX są niezdecydowani. Pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Kup wynoszą 54%, cztery punkty w dół od wczoraj. Po stronie wartości transakcji – 57% to pozycje krótkie, cztery punkty w górę od środy.

EUR/USD – ilościowo przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD, oczekuje dalszych wzrostów: pozycje Kup stanowią teraz 63% (minus dwa punkty). Pod względem wartości otwartych transakcji, również dominują pozycje długie: transakcje Kup stanowią w chwili obecnej 67%. W tej kategorii odnotowano spadek o pięć punktów w stosunku do ostatniej sesji.

Michael Hewson (Główny Analityk CMC Markets UK)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap