DAX bije kolejne rekordy. Rajd jak w październiku 2022 r.

W grudniu 2023 roku, niemiecki indeks giełdowy DAX osiągnął historyczne rekordy, przekraczając swoje poprzednie maksima, a tempo wzrostów może być tylko porównywalne z tym, co obserwowaliśmy w październiku 2022 r.

Co może stać za tak silnym wzrostem DAX?

Jednym z kluczowych czynników, które przyczyniły się do tego wzrostu, były oczekiwania dotyczące cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) w 2024 roku. Wzrost tych oczekiwań mógł pomóc w poprawie notowań DAX. Isabel Schnabel z EBC zasugerowała, że dalsze podwyżki stóp procentowych są „raczej mało prawdopodobne”, nie wykluczając jednocześnie możliwości obniżek stóp procentowych do połowy 2024 roku​​​​.

Obniżki stóp procentowych często mają pozytywny wpływ na wyceny akcji na rynkach finansowych, ponieważ prowadzą do zmniejszenia kosztów pożyczek dla przedsiębiorstw, umożliwiając im zwiększenie inwestycji i potencjalnie wzrost zysków. Takie działania stymulują gospodarkę, poprzez zwiększenie wydatków konsumpcyjnych i inwestycyjnych, co pozytywnie wpływa na wyniki finansowe firm. Ponadto, takie działania banku centralnego często interpretowane są przez inwestorów jako sygnał aktywnego wsparcia gospodarki, co może zwiększać optymizm na rynkach akcji​​.

Czy jednak EBC podzieli optymizm rynku odnośnie do szybkiego cięcia stóp? Tego dowiemy się już w czwartek

DAX jest indeksem total return z dywidendami

Indeks DAX składa się z 40 wiodących niemieckich spółek notowanych na giełdzie we Frankfurcie. Jest to indeks uwzględniający dywidendy, co oznacza, że jego wartość odzwierciedla nie tylko ceny akcji składników, ale także dywidendy wypłacone przez te spółki​​​​.

Zanim EBC, to jeszcze inflacja i Fed

Dziś oczy inwestorów powinny być zwrócone na dane o inflacji z USA, która może spaść do 3% ze względu, chociażby na systematyczny jesienny spadek cen benzyny, który może mieć także wpływ na odczyt inflacji za grudzień. Inflacja na poziomie 3,0% mogłaby utwierdzić rynek w tym, że tak wysokie realne stopy procentowe nie są już potrzebne i Fed mógłby je obniżyć w przyszłym roku. Dlatego też tak ważne będą projekcje makroekonomiczne FOMC, z których dowiemy się, że prognozuje Fed odnośnie do inflacji, bezrobocia i stóp procentowych. W środę wieczorem zostanie to skonfrontowane z oczekiwaniami rynku. Jednak na tę chwilę indeksy w USA są o krok od pobicia rekordu wszech czasów.

Daniel Kostecki
CMC Markets Polska

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap