Czego możemy oczekiwać od EBC?

Przed nami wyjątkowo ciekawe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, z konfliktem rosyjsko-ukraińskim w tle. Wojna oraz szereg sankcji nałożonych na Rosję, jakkolwiek niezbędnych, to jednak również uderzających w Europę zachodnią. Jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu, wzrost gospodarczy był zagrożony przez rosnące ceny energii, które napędzały inflację. Presja inflacyjna mogła być stonowana podwyżką stóp procentowych ale czy w tym przypadku, takie działanie jest pożądane?

Przekaz EBC będzie musiał być wyjątkowo elastyczny. Z pewnością pojawią się słowa o możliwym łagodzeniu inflacji, w ramach dostępnego mandatu. Jednak inwestorów raczej będą interesować przyszłe prognozy gospodarcze. Czy czeka nas mocniejsze spowolnienie, przy którym decydenci banku, zdecydują się utrzymać aktualny skup aktywów? Kolejną sprawą, która nurtuje rynki jest kwestia słabości wspólnej waluty. Warto tutaj nadmienić, że perspektywy nie są najlepsze i wszystko wskazuje, że kurs eur/usd będzie zmierzał, w stronę niższych poziomów cenowych. W raz tym, nasza rodzima waluta powinna znajdować się pod presją. Zasadnicze pytanie brzmi, czy EBC będzie próbował werbalnie wspomóc euro?

Na wyjątkową uwagę zasługuje dzisiaj, konferencja Ch. Legarde, która z pewnością odniesie się do najważniejszych kwestii.

Konferencja zaplanowana jest na godzinę 14:30 czasu polskiego

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap