Obawy o recesję i rynkowy rollercoaster

Rynki europejskie rozpoczęły nowy tydzień bardzo słabo, chociaż w późniejszych godzinach sesji obserwowaliśmy odreagowanie po tym, jak ceny ropy naftowej wycofały się ze swoich maksimów. Odbicie późnym popołudniem nie wystarczyło, by zapobiec zamknięciu DAX i Euro Stoxx 50 na terytorium rynku niedźwiedzia, ponad 20% poniżej ostatnich rekordowych poziomów. Wczorajsze odreagowanie okazało się tymczasowe, ponieważ giełdy amerykańskie, które również początkowo odbiły się po doniesieniach o tym, że Rosja przyjęła nieco łagodniejszy ton w kwestii swoich żądań dotyczących zawieszenia broni, wkrótce znów się odwróciły, po tym jak szybko stało się jasne, że jakiekolwiek rychłe porozumienie może być jedynie pobożnym życzeniem. W rzeczywistości Rosja będzie musiała się bardzo postarać, aby być wiarygodną we wszystkim, co powie, biorąc pod uwagę sposób, w jaki zachowywała się w ostatnich dniach w sprawie korytarzy humanitarnych. Przez cały czas trwania kryzysu kraj ten konsekwentnie kłamał na temat swoich intencji, co oznacza, że trudno brać cokolwiek z tego, co mówi, na poważnie.

Ceny ropy naftowej nadal rosły, a ropa Brent po raz pierwszy od prawie 10 lat zamknęła się powyżej 120 dolarów za baryłkę, choć wciąż daleko jej do maksimów na poziomie 139 dolarów za baryłkę, w czasie gdy pojawiły się głosy o całkowitym zakazie sprzedaży rosyjskiej ropy. Groźba jeszcze ostrzejszych sankcji na import rosyjskiej energii prawdopodobnie spowoduje dalszą presję na wzrost cen w nadchodzących tygodniach, z bardzo realną perspektywą powrotu cen do poziomu z września 2008 r., kiedy to cena osiągnęła 147,50 USD. Wczoraj odnotowano również dalsze wzrosty cen pszenicy, które osiągnęły nowy rekordowy poziom 12,94 USD za buszel. To właśnie obawy o wzrost inflacji sprawiają, że amerykańskie obligacje drożeją, pomimo obaw o perspektywy wzrostu gospodarczego. Warto zauważyć, że pomimo ruchów amerykańskich obligacji 10-letnich pod koniec ubiegłego tygodnia, który spowodował gwałtowny spadek ich rentowności, ta sama prawidłowość nie znalazła odzwierciedlenia w rentowności obligacji 2-letnich, która pozostała na niezmienionym poziomie. To spłaszczenie krzywej rentowności wydaje się sugerować, że amerykańscy inwestorzy obawiają się wzrostu cen w krótkim terminie, co z kolei może spowodować spowolnienie gospodarcze.               Wczoraj rynki amerykańskie odnotowały kolejne duże spadki, a indeks S&P500 zanotował największą dzienną stratę od października 2020 r. i najsłabsze zamknięcie od czerwca ubiegłego roku. Nasdaq 100 również zakończył dzień negatywnie, choć oba rynki pozostają powyżej swoich styczniowych minimów. 

Wygląda na to, że wczorajsze słabe nastroje przełożą się na dalsze osłabienie rynków w Europie dziś rano, ponieważ ceny ropy naftowej i gazu ziemnego nadal rosną, a Rosja zasugerowała, że może ograniczyć przepływ energii przez Nordstream One. W Azji ceny niklu osiągnęły wzrost z 80 tys. dolarów do 100 tys. dolarów za tonę w mniej niż godzinę, osiągając dziś rano nowe rekordowe poziomy. Nikiel, który jest wykorzystywany w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych, wzrósł wczoraj o 90%, a dziś znów podwoił swoją cenę. Zmienność obserwowana na rynkach towarowych nadal wywiera presję na rynki akcji, a rynki azjatyckie po raz kolejny spadły do nowych wielomiesięcznych minimów.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – w dalszym ciągu w przewadze na kontraktach CFD na niemiecki indeks DAX są pozycje wzrostowe. Stanowią one 72% wartości i posiada je 70% klientów aktywnych na tym rynku.

USD/PLN – słabość złotego widoczna jest w oczekiwaniach klientów aktywnych na rynku forex. Na parze USD/PLN 85% wartości stanowią nastawione na aprecjację dolara pozycje krótkie, które posiada 66% klientów.

Bitcoin – zawirowania i zmienność nie odstraszają kryptowalutowych optymistów. 84% klientów aktywnych na kontraktach CFD na Bitcoina posiada pozycje długie, które stanowią 85% wartości.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap