Słabość złotego

Czwartkowa sesja przyniosła kontynuację słabości polskiej waluty, która osłabiła się względem dolara i euro.

Na rynku EUR/PLN popyt doprowadził do wzrostów w okolice 4,6474, notując najwyższy poziom od października ubiegłego roku. (Po drodze zostały pokonane marcowe szczyty z 2020 roku, kiedy to osiągnęliśmy maksimum, po pierwszej wyprzedaży związanej z Covid-19). Aktualnie handel odbywa się na poziomie 4,6348. Natomiast na parze USD/PLN zanotowaliśmy szczyt na poziomie 3,9466.

Perspektywy dla polskiej waluty nie napawają optymizmem. W dniu dzisiejszym został wprowadzony lockdown, który swoim zasięgiem objął całą Polskę.

Decyzją rządu zostaną zamknięte zakłady fryzjerskie oraz sklepy wielkopowierzchniowe, w tym sklepy meblowe i budowlane. Ponownie zostają zamknięte galerie handlowe, w których pozostaną otwarte najważniejsze punkty usługowe. Zakazano też zgromadzeń i spotkań. Nowe obostrzenia będą obowiązywać do 9 kwietnia.

Słabość złotego wynika również z sytuacji globalnej, która doprowadziła do umocnienia dolara względem euro. Dodatkowo mamy koniec kwartału, co może prowadzić do zmian w portfelach inwestycyjnych. Z pewnością również NBP jest zadowolony z takiego obrotu sprawy. (Przypomnijmy, że NBP osłabiało złotego pod koniec roku i nie zamierza podnosić stóp procentowych w najbliższym czasie.

Technicznie znajdujemy się na oporze, co dobrze widać na dołączonym wykresie. Niemniej jednak wybicie w górę, może mieć poważne konsekwencje w dłuższym terminie. Warto jednak zadać sobie pytanie czy możemy pokusić się o rozwinięcie jakiejś korekty? W tym wypadku wsparcie możemy ustalić w okolicach 4,5921-4,5997.

W przypadku dalszych wzrostów, (wiele będzie zależeć od utrzymania się kursu powyżej 4,60), popyt stanie przed szansą, wybicia powyżej 4,64-4,65. W tym wariancie, popyt stanie przed szansą ataku na 4,6841- 4,70.

Dalszymi oporami będą poziomy 4,8126/ 4,8213/ 4,8329. Szczyty z 2004 i 2009 roku znajdują się dopiero na 4,9326-4,9467.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap