Rynki w USA spadają po wezwaniu Bullarda do szybszego podniesienia stóp procentowych.

Optymizm, że możemy zobaczyć spowolnienie inflacji w USA pomógł pchnąć amerykańskie rynki w górę na początku tego tygodnia, jednak zobaczyliśmy gwałtowną zmianę nastrojów w następstwie wczorajszych danych o CPI. Nasdaq100 przewodził spadkom dynamicznie oddalając się od swojego 200-dniowego MA, co skutkowało zamknięciem niżej, chociaż świeca tygodniowa nadal sygnalizuje niewielki wzrost. Skok CPI USA do najwyższego poziomu od 40 lat wynoszącego 7,5%, przy cenach bazowych wzrastających do 6% spowodował, że rentowność obligacji USA gwałtownie wzrosła. Rentowność 10-letnich obligacji już jest powyżej 2%, a 2-letnie rentowności przekroczyły 1,5%, wzrastając w ciągu dnia o 26 pb i kończąc ponad poziomem 1,6%. Tylko w tym tygodniu rentowność 2-letnich obligacji USA wzrosła o 30 pb. Te wzrosty sugerują, że rynek obligacji już wycenia znacznie wyższe prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna może podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych podczas następnego spotkania w marcu i zwiększyć swoje tempo zmian polityki pieniężnej w reszcie roku. Członek FOMC, James Bullard, już powiedział, że opowiada się za podwyżką stóp o 50 punktów bazowych w marcu, z kolejnymi 50 punktami bazowymi do lipca. Oprócz cen używanych samochodów i benzyny, które od początku roku wzrosły o 40%, obserwuje się dwucyfrowe wzrosty cen gazu, a także mięsa, nabiału, ryb i owoców. Nasuwa się pytanie, dlaczego Fed jeszcze nie zakończył swojego programu skupu aktywów.
Wzrost rentowności w USA miał również wpływ na koszty kredytów w Wielkiej Brytanii, przy czym rentowność 2-letnich obligacji skarbowych wzrosła do 1,36% i była najwyższa od dziesięciu lat. Z tego powodu większe zainteresowanie przyciągnie dzisiejsza publikacja CPI Niemiec i CPI Wielkiej Brytanii z przyszłego tygodnia. Równie ważny będzie wstępny odczyt PKB Wielkiej Brytanii za IV kw. 2021 r. Czwarty kwartał zapowiadał się dość przyzwoicie, dopóki kolejna fala Covid-19 nie zaczęła zagrażać aktywności gospodarczej, która prawdopodobnie odnotuje spadek. Patrząc na miesięczne dane o PKB, widzieliśmy, że gospodarka brytyjska wzrosła o 0,2% w październiku. Dobre wyniki zobaczyliśmy także w listopadzie, kiedy osiągnięto wynik na poziomie 0,9%, napędzany wzrostem wydatków konsumenckich oraz produkcją przemysłową i budowlaną. Oczekuje się, że w grudniu nastąpi spadek o 0,5% wywołany osłabieniem sektora usług o 0,7%. Ważnym pytaniem jest, ile z tego listopadowego odbicia w przemyśle i budownictwie przeniosło się na grudzień i czy to wystarczy, aby zrównoważyć grudniowe załamanie sprzedaży detalicznej, która spadła o 3,6%, więcej niż wyniosła suma wzrostów z października i listopada.
 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US NDAQ 100 – po wczorajszej przecenie spółek amerykańskich technologicznych wśród klientów aktywnych na kontraktach CFD na indeks Nasdaq przeważają wzrostowe nastroje. 65% z nich posiada obecnie pozycje długie, które stanowią 60% wartości ogółu pozycji utrzymywanych na tym rynku. Wartość ta wzrosła w ostatnich godzinach o 2 punkty procentowe.

CMC USD Index – jastrzębie wypowiedzi Fed i wzrost oczekiwań rynkowych względem silniejszego zacieśniania polityki monetarnej sprawiły, że wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wzrosła aż o 8 punktów procentowych i wynosi obecnie 93%. Pozycje takie posiada 78% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin – sentyment wokół Bitcoina pozostaje pozytywny. 88% wartości pozycji na kontraktach CFD na tę kryptowalutę stanowią pozycje długie, które posiada 83% inwestorów aktywnych na tym rynku.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap