Czego możemy spodziewać się po EBC?

W dniu dzisiejszym EBC ma dokonać pierwszej podwyżki stóp procentowych od ponad 11 lat. Pytanie zasadnicze brzmi jak bardzo jastrzębi będzie bank centralny. Jeszcze niedawno za pewnik brano opcję 0,25%, natomiast w ostatnich dniach mocno forsowana jest opcja z podwyżkę o 0,5%. Sytuacja ekonomiczna w Europie tworzy pewien paradoks dla wyższych stóp procentowych. Z jednej strony mamy nadal trwającą wojnę na Ukrainie, co wiąże się z problemem dostaw oraz wyższymi cenami surowców. Z drugiej zaś strony mamy problemy we Włoszech, gdzie może dojść do rozpadu rządu.

Biorąc pod uwagę poziom inflacji w strefie euro, EBC musi reagować. Sytuacja nie jest prosta, bank centralny musi pamiętać, że wyższe stopy wpłyną negatywnie na gospodarki krajów strefy euro.

Podwyżka na poziomie 0,25% powinna osłabić euro, z kolei podwyżka o 0,5% umocni euro ale raczej krótkotrwale.

Bank centralny raczej rozczaruje rynki, zaoferuje brak szczegółów i wyraźnych opinii. Finalnie możemy być świadkami wzrostu rentowności obligacji pomiędzy Niemcami i krajami południa.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap