Wypowiedź CEO Moderny na temat skuteczności szczepionek szkodzi rynkom

Rynki europejskie zdołały odnotować wczoraj skromne odreagowanie po piątkowej wyprzedaży. Najsilniejsze odbicie zanotował FTSE100, podczas gdy DAX radził sobie najsłabiej, tracąc ponad 5% w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Giełdy w USA, na których również obserwowaliśmy silne spadki w piątek, także zanotowały przyzwoite odbicie. Nasdaq 100 odwrócił wszystkie straty poniesione po Święcie Dziękczynienia, ponieważ prezydent Biden wykluczył perspektywę dalszych blokad. Mimo to, Russell 2000 zakończył dzień na minusie.

Obawy związane z wariantem Omicron wydają się uderzać w nastroje w Europie bardziej niż w USA, co nie jest całkowicie zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że kontynent już zmaga się z gwałtownym wzrostem przypadków Delty, nawet bez problemów związanych z nowym wariantem. Kurs ropy również spadł w poniedziałek, ponieważ kolejne kraje zgłaszały przypadki szczepu Omicron. Na ten moment udało się jednak utrzymać powyżej 200-dniowej średniej kroczącej. Ostrożne pozytywne nastawienie wkrótce ustąpiło miejsca pesymizmowi w czasie sesji azjatyckiej, po komentarzach Stephane’a Bancela, dyrektora generalnego Moderny, dla FT, który przewidział, że istniejące szczepionki mogą być mało skuteczne z odmianą Omicron i ostrzegł, że miną miesiące, zanim firmy farmaceutyczne wyprodukują wystarczającą liczbę dawek, na skalę wystarczającą do wprowadzenia zmian. Jego ton kontrastuje przekonaniem firmy Pfizer i BioNTech sugerującej, że każda nowa szczepionka zostanie zmodyfikowana dość szybko. Jego dość szczere komentarze spowodowały również gwałtowny spadek cen ropy, ponieważ coraz bardziej nerwowy rynek reaguje z niepokojem na perspektywy dalszych ograniczeń i mniejszego popytu.   W wyniku tych dość szczerych komentarzy rynki azjatyckie gwałtownie spadły, a zyski osiągnięte wczoraj w czasie sesji europejskiej wydają się znikać wraz z gwałtownie niższym otwarciem giełd dziś rano, podczas gdy kontrakty terminowe w USA również notują spadki.

Dzisiejszy poranny spadek na rynkach pokazuje, że nastroje mogą pozostać niezwykle zmienne, dopóki nie poznamy wyraźniejszego pomysłu na to, co dalej z nowym wariantem wirusa. W wyniku ostatnich wydarzeń związanych z wirusem, rynki zmniejszają również oczekiwania co do tego, kiedy banki centralne mogą dążyć do przyspieszenia działań normalizacyjnych. W ostatnich dniach wzrosły oczekiwania, że Rezerwa Federalna może przyspieszyć tempo programu taperingu na posiedzeniu w połowie grudnia. Rynek oczekuje na dzisiejsze wypowiedzi prezesa Fed, Jaya Powella, aby uzyskać wskazówki co do sposobu myślenia banku na temat prawdopodobieństwa takiego posunięcia. Zaufanie konsumentów w USA za listopad również będzie prawdopodobnie analizowane w poszukiwaniu nowych wskazówek, jednak biorąc pod uwagę ostatnie rozbieżności ze sprzedażą detaliczną w USA, wskaźnik ten stał się znacznie mniej wiarygodny w ostatnich miesiącach.

Europejski Bank Centralny również znajduje się pod presją niektórych środowisk, w związku z jego ambiwalencją wobec rosnącej presji inflacyjnej, a prezes Lagarde jeszcze w zeszłym tygodniu nalegała, by bank centralny nie był popędzany do żadnych pochopnych ruchów. Po tym, jak wczoraj niemiecki wskaźnik CPI za listopad wzrósł do 6% z 4,6% w październiku, a hiszpański wskaźnik CPI osiągnął 30-letni rekord na poziomie 5,6%, bank centralny ryzykuje utratę wiarygodności, wskazując, że presja na wzrost cen wkrótce minie. Oczekuje się, że dzisiejsza główna stopa inflacji CPI w UE za listopad wzrośnie z 4,1% w październiku do 4,5%, chociaż ceny bazowe były znacznie bardziej stonowane i oczekuje się, że wzrosną z 2% do 2,3%.

EURUSD – po piątkowym odbiciu do 1,1330 kurs zanotował spadek do wsparcia przy 1,1250/60. Dołek z zeszłego tygodnia przy 1,1185 oraz poziom 1,1160 pozostają kluczowym wsparciem z ryzykiem wybicia w kierunku 1,1420.  

GBPUSD – para odbiła od 1,3275/80 w piątek, jednak wciąż możliwe są spadki w kierunku  1,3160, dopóki znajdujemy się poniżej 1,3400. Konieczne jest wybicie 1,3500 i 1,3520, by skierować kurs na okrągły 1,3600.

EURGBP – opór znajduje się przy 50-dniowej MA, przy poziomie 0,8500a, jego przełamanie może skierować kurs na 0,8560 oraz 200-dniową MA. Dopóki znajdujemy się poniżej 0,8510, tendencja pozostaje spadkowa.

USDJPY – para utrzymuje się powyżej 50-dniowej MA, jednak wybicie poniżej 112,50 może spowodować powrót do 112,00. Opór znajduje się obecnie przy 114,50. Przełamanie poniżej 112,60 zwiększy perspektywy spadków w kierunku 112,00.

 
Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – na kontraktach CFD na niemiecki indeks DAX oczekiwanie na odbicie po spadkach jest coraz wyraźniejsze. Dziś wartość pozycji długich wzrosła o 7 punktów procentowych i stanowi obecnie 72%. Ilość pozycji długich wzrosła natomiast i 6 punktów procentowych – obecnie posiada je 66% klientów aktywnych na tym rynku.

CMC USD Index – nieznaczne pogorszenie sentymentu widoczne jest natomiast na dolarze, choć większość klientów CMC Markets w dalszym ciągu oczekuje aprecjacji amerykańskiej waluty. Wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) spadła w ostatnich godzinach o 5 punktów procentowych i wynosi obecnie 77%. Pozycje wzrostowe posiada 73% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Złoto – lepsze nastroje towarzyszą notowaniom złota. Pozycje długie stanowią obecnie 77% wartości wszystkich pozycji otwartych na kontraktach CFD ten metal i posiada je 84%.

Źródło:

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap