Wskaźniki dla przemysłu będą dalej się osłabiać

Lipiec był najlepszym miesiącem zarówno dla rynków europejskich, jak i amerykańskich, od listopada 2020 r. Wzrosty pojawiły się wbrew oczekiwaniom, że warunki gospodarcze prawdopodobnie nie ulegną poprawie, głównie z powodu obaw o wysokie ceny energii i spodziewany wpływ, jaki będą miały na aktywność gospodarczą w miesiącach zimowych.

W ubiegłym tygodniu gospodarka europejska otrzymała mile widzianą dawkę dobrych wiadomości ze względu na znacznie lepsze niż oczekiwano dane gospodarcze za drugi kwartał z Francji, Włoch i Hiszpanii, które odnotowały ogromną poprawę wyników we wszystkich dziedzinach. Gospodarka Francji wzrosła o 0,5%, Włoszech o 1%, a Hiszpanii o 1,1%.

To, że poprawa nastąpiła pomimo rekordowo wysokiej inflacji, zaskoczyło wiele osób, jednak gdy przyczyny poprawy stały się oczywiste,przyczyny lepszych wyników stały się bardziej jasne . Wydaje się, że letni sezon turystyczny pozytywnie wpłynął na kraje południowej Europy, gdy przezwyciężamy problemy związane z zakłóceniami w podróży. Oznacza to również, że jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek wzrost gospodarczy utrzymał się także w miesiącach jesiennych i zimowych.

W pewnym sensie trend gwałtownego spowolnienia światowej gospodarki działał na korzyść
rynków, gdyż pozwolił na zmianę polityki banków centralnych i obniżenie szacunków dotyczących kolejnych podwyżek stóp procentowych. Trend ten został wzmocniony w zeszłym tygodniu przez prezesa Fed, Jaya Powella, który powiedział, że Rezerwa Federalna znalazła się w przedziale, który bank centralny uważa za
stopę neutralną. Przy CPI na poziomie 9% wykazującym niewielkie oznaki spowolnienia, wydawało się to dość dziwne i wywołało wiele dyskusji w środowisku gospodarczym.

Z drugiej strony wydaje się, że rynki obligacji wyciągnęły własne wnioski z gwałtownego spadku rentowności, ponieważ perspektywa wolniejszego tempa wzrostu stóp jest już w cenach. Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari powiedział w piątek, że Rezerwa Federalna jest daleko od wycofania się z walki z inflacją i że ma do zrobienia więcej pracy w tym zakresie. Powiedział również, że kolejna podwyżka stóp o 50 pb we wrześniu wydaje mu się rozsądna, ale jeśli ceny bazowe nadal będą rosły, ruch może być silniejszy.

W każdym razie nie na to reagują rynki. Istnieje szeroka akceptacja pomysłu, że nadchodzą kolejne podwyżki stóp, nie tylko w USA, ale na całym świecie, a RBA i Bank Anglii ponownie podniosą stopy w tym tygodniu. Zadawane teraz pytania dotyczą stopnia podwyżek stóp, a następnie tego, jak szybko stopy zaczynają ponownie spadać. Odpowiedź na to pytanie może potrwać jeszcze kilka miesięcy, ale już można się zastanawiać, czy bessa się skończyła?

W oparciu o obecną akcję cenową, niewiele kursów akcji wspiera ten scenariusz.

Na razie dane gospodarcze prawdopodobnie nadal będą się nadal pogarszać, a najnowsze dane PMI dla przemysłu Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec prawdopodobnie będą poniżej progu 50 punktów.

Oczekuje się, że hiszpański indeks PMI dla przemysłu spadnie z 52,6 do 49,9, Włoch z 50,9 do 49,1, a Francji i Niemiec spadną odpowiednio do 49,6 i 49,2.
Prawdopodobnie sektory produkcyjne w Wielkiej Brytanii i USA będą bardziej odporne i utrzymają się na odpowiednio 52,2 i 52,3. Otrzymamy również najnowsze dane ISM dla przemysłu z USA, które mają dać szerszy obraz amerykańskiej gospodarki wraz z danymi o płacach i zatrudnieniu.

Dane o płacach będą szczególnie godne uwagi, biorąc pod uwagę, że w ostatnich miesiącach wykazywały oznaki osłabienia. Szacuje się, że lipcowe liczby spadną do
najniższych poziomów w tym roku.

EURUSD – musi pokonać obszar 1,0275, aby otworzyć drogę do 1,0350. Utrzymanie poniżej tego poziomu może oznaczać ruch w stronę parytetu wymiany 1:1 oraz kolejnych wsparć na 0,9950 i 0,9660.

GBPUSD – na chwilę wzrósł powyżej 1,2220 i 50-dniowego SMA, ponowne wyjście ponad  1,2230 będzie sugerować dalsze wzrosty. Wsparcia znajdują się w okolicach 1,1980 i 1,1870.

EURGBP – w zeszłym tygodniu osiągnął trzymiesięczne minimum na 0,8345, przed odbiciem. Przejście przez 0,8430 pozwoli obrać 0,8480 za cel, a pozostanie poniżej 0,8430, będzie przemawiać za ruchem w kierunku 0,8300.

USDJPY –  silnie spada po przebiciu poniżej 50-dniowego SMA, kolejnym celem dla sprzedających jest poziom 131,20/50, opór jest na 134,80.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 20 punktów niżej, na poziomie 7403.

DAX – oczekuje się otwarcia 40 punktów niżej, na poziomie 13444.

CAC40 – możliwe otwarcie 23 punkty niżej, na poziomie 6425.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wciąż wskazuje na niedźwiedzie nastawienie. Po stronie ilości otwartych transakcji – 53% klientów posiada pozycje Sprzedaj, punkt w dół w stosunku do danych z piątku. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Sprzedaj wyniosły 62% – w tym miejscu odnotowujemy wzrost o dwa punkty procentowe od ostatniej sesji.

Ropa Crude WTI– – Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kasowym kontrakcie CFD opartym o amerykańską ropę WTI oczekują wzrostu cen surowca. Pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Kup wynoszą 65% (cztery punkty w górę), natomiast po stronie wartości
transakcji – 56% to pozycje długie. W tej kategorii odnotowano zmianę o osiem punktów procentowych w górę w stosunku do piątku.

EUR/USD – ilościowo przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD, oczekuje wzrostów: pozycje Kup stanowią teraz 61% (punkt w dół). Również pod względem wartości otwartych transakcji, dominują pozycje długie: transakcje Kup stanowią w chwili obecnej 72%. W tej kategorii odnotowano dwupunktowy spadek w stosunku do ostatniej sesji.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap