Tydzień z Rezerwą Federalną w tle
Ostatni tydzień przyniósł delikatne osłabienie wspólnej waluty, która zakończyła tydzień na poziomie 1,1773.
Zeszłotygodniowe posiedzenie EBC miało gołębi charakter, co oczywiście osłabiło euro i wydaje się, że główna para walutowa będzie nadal zmierzać na południe. Europejski Bank Centralny potwierdził, że polityka pieniężna pozostanie wysoce akomodacyjna tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja gospodarcza. Natomiast w kwestii inflacji, bank potwierdził wzrost inflacji jako przejściowy. Nowością jest zmiana narracji w kwestii, zacieśniania polityki pieniężnej. Jak się okazuje, EBC będzie teraz brało pod uwagę inflację rzeczywistą, nie zaś jak było do tej pory inflację oczekiwaną.
Powyższe kwestie każą jasno prognozować, że EBC będzie jednym z ostatnich banków, jakie będą odchodzić od dodruku, w kierunku normalizacji polityki pieniężnej.
Przed nami wyjątkowo ważne dane po obu stronach oceanu. Najważniejszą figurą tygodnia, pozostaje posiedzenie Rezerwy Federalnej oraz późniejsza konferencja prasowa J. Powella. Inwestorzy nie oczekują oficjalnych zmian w polityce pieniężnej FEDu, bardziej interesujące wydają się ewentualne szczegóły w kwestii przyszłego taperingu. (Niemniej jednak należy pamiętać, że w ostatnim wystąpieniu szef Rezerwy Federalnej, podkreślił, że gospodarka nadal potrzebuje wsparcia banku centralnego).
Sytuacja fundamentalna na rynku eurodolara, bardziej wspiera stronę podażową. Para walutowa znajduje się poniżej poziomu 1,18, natomiast wcześniejsze wybicia powyżej 1,18, pokazały słabość popytu. Ostatni tydzień przyniósł również delikatne pogłębienie dołków. Podaż zatrzymywała się na poziomie 1,1752-57, gdzie dochodziło do niewielkiego odbicia. Wygląda na to, że podaż aktualnie kontroluje sytuację, zaś korekty mają ograniczony charakter. W moim odczuciu kurs powinien zmieżaź w kierunku 1,1703 lub nawet poniżej tego poziomu.
Warto mieć na uwadze posiedzenie FED i przyszłe dane, które mogą zmienić układ sił na rynku. Osobiście jednak będę starał się, otwierać pozycje krótkie na wybiciach lub otwierać pozycje długie, w ramach korekty ruchu spadkowego.
Aktualnie posiadam pozycję długą na USD/CAD, pozycje krótkie na GBP/USD, NZD/USD, AUD/USD.
Zapraszam do dyskusji po artykułem lub na chacie Fx-zone.