Publikacja danych o CPI w USA może wywołać gwałtowne zmiany na rynkach

Wczoraj widzieliśmy kolejną dobrą sesję na giełdach europejskich, podczas której FTSE100 osiągnął dwuletnie maksima, a reszta Europy odnotowała wzrosty.
Rynki amerykańskie również notowały solidną sesję, w czasie której Nasdaq100 przodował wzrostom, aż do czasu ponownego testu swojej 200-dniowej MA. Dzisiejszy raport o inflacji w USA może zadecydować, czy indeks przekroczy ten kluczowy poziom w ciągu kilku najbliższych godzin.
Wzrost rentowności obligacji USA, w następstwie piątkowego raportu o zatrudnieniu, wydaje się sugerować, że rynki już wiedzą jaki będzie wynik dzisiejszej publikacji CPI i oczekuje się, że będzie to wysoka liczba.
Pozytywne dane z rynku pracy w USA z pewnością zwiększą prawdopodobieństwo zmiany stóp procentowych przez Fed o 50 pb w marcu, przy czym dzisiejsze CPI może jeszcze wzmacniać tę narrację.
Widzieliśmy już jak rentowność 2-letnich obligacji USA wzrosła o kolejne 16 pb od początku miesiąca, po 44 pb odnotowanych w styczniu. Biorąc pod uwagę oczekiwania rynku, odczyt CPI poniżej szacunków na poziomie 7,2% może wywołać gwałtowną korektę cen i spadek rentowności.
Kiedy otrzymaliśmy dane dotyczące amerykańskiego CPI za grudzień, prawie słyszeliśmy jak odetchnięto z ulgą, gdy wskaźnik zgodnie z oczekiwaniami nie przekroczył 7%.
Pojawiła się również nadzieja, że zaczniemy dostrzegać pierwsze oznaki osłabienia presji inflacyjnej, gdyż odnotowano spadek PPI z 9,8% do 9,7%, co sugerowało, że znajdujemy się w pobliżu szczytów inflacji.
W ujęciu miesięcznym spadek PPI był znacznie większy. Odnotowano obsunięcie z 1% do 0,2%, a biorąc pod uwagę, że PPI wyprzedzał publikację danych na temat CPI w ostatnich 12 miesiącach, można sądzić, że spowolnienie tempa wzrostu cen zostanie odzwierciedlone w kolejnych odczytach CPI.
Konsensus dla dzisiejszego CPI spadł w trakcie tygodnia o 0,1 p.p., jednak ceny bazowe nadal mają wzrosnąć z 5,5% do 5,9%.
Oczekuje się, że cotygodniowy odczyt liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych będzie nadal spadać, po wzroście odnotowanym na początku tego roku. Przewiduje się wynik na poziomie 230 tys.
EURUSD – do czasu zejścia poniżej 1,1380, para  ma szanse na wzrost do 1,1485, a nawet 1,1600. Spadki mogą się zatrzymać przy 1,1270.
GBPUSD – wczoraj kurs wycofał się w okolice 1,3600, utrzymując nastawienie do dalszych spadków. Rozbicie wsparcia na 1,3470 otworzy drogę do 1,3400, gdzie mamy wsparcie z linii trendu rozciągniętej od grudniowych minimów. Przebicie powyżej 1,3620 wyznaczy 1,3720 na kolejny cel.
EURGBP – kurs znalazł wsparcie w okolicach 0,8410/20, kolejne znaczące poziomy to opór z okolic 0,8480 oraz wsparcia na 0,8400 i 0,8370.
USDJPY – para nadal respektuje opór w okolicy 115,70, którego pokonanie będzie zapowiadać ruch w stronę styczniowych szczytów na 116,35. Wsparcie utrzymuje się na 114,70.
FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się bez zmian, na poziomie 7643.
DAX – oczekuje się otwarcia 3 punkty wyżej, na poziomie 15485.
CAC40 – możliwe otwarcie 13 punktów wyżej, na poziomie 7143.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – sentyment dla kontraktu CFD na niemiecki indeks DAX odzwierciedla niezdecydowanie z lekką przewagą nastrojów niedźwiedzich: w chwili obecnej 52% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Sprzedaj, o punkt procentowy niżej w stosunku do danych ze środy. Po stronie wartości  62% to pozycje krótkie. Dla tego kategorii od wczoraj nie odnotowano zmiany.

US 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD na amerykański indeks DJIA wciąż cechują się nastawieniem wzrostowym: pod względem ilości Klientów transakcje Sprzedaj stanowią 58% (dwa punkty w dół), a przy wartości, pozycje Sprzedaj wynoszą 69%, cztery punkty wyżej w porównaniu do danych ze środy.

Złoto – nastroje wśród przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na Złoto wskazują na niezdecydowanie. lościowo dominują byki – dla tej kategorii pozycje Kup stanowią teraz 69%, a poziom ten od wczoraj nie uległ zmianie. Pod względem wartości otwartych transakcji, sentyment wskazuje na dominację pozycji Sprzedaj – 74%, bez zmian w porównaniu z wczorajszą sesją.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap