Odbicie rentowności może ciążyć otwarciu Europy 

Wydaje się, że reakcja na piątkowy raport o wynagrodzeniach była nieco opóźniona. Rynki akcji odbiły się od dna, podczas gdy dolar amerykański i rentowność skoczyły w górę, w czym pomógł im mocny listopadowy raport ISM dotyczący usług. Silniejsze niż oczekiwano piątkowe dane o płacach niespodziewanie podkręciły myślenie rynków o szczycie inflacji, podnosząc perspektywę, że po tegorocznej podwyżce stóp o 50 pb, która jest oczekiwana w przyszłym tygodniu, mogą nastąpić podobne podwyżki na początku następnego roku. Niepewność co do wielkości przyszłych podwyżek została wzmocniona przez mocny raport ISM dla usług w USA za listopad, który odnotował wzrost do 56,5, podczas gdy ceny płacone spadły tylko do 70 z 70,7, co osłabiło obraz malejącej inflacji. W związku z wczorajszym wzrostem rentowności, dolar wycofał się z najniższych poziomów, a największy spadek zanotował japoński jen, co świadczy o tym, że słabość dolara może się już kończyć. Funt również znalazł się pod presją po tym, jak nie zdołał wyjść powyżej 1,2300 w stosunku do dolara amerykańskiego. Z bardziej pozytywnych informacji, sprzedaż detaliczna BRC wzrosła w listopadzie o 4,1%, do czego przyczyniła się zmiana pogody na chłodniejszą i bardziej wilgotną od października, a także wzrost sprzedaży odzieży na zimne dni.

Ceny towarów również gwałtownie się wycofały, a ceny ropy naftowej, mimo że przez większość dnia były na plusie, straciły na wartości w związku z silniejszym dolarem amerykańskim i zmieniającymi się nastrojami dotyczącymi perspektyw stóp procentowych, ponieważ inwestorzy skupiają się na ścieżce stóp procentowych do 2023 roku.   Ceny złota również znalazły się pod presją w związku z odbiciem stóp procentowych w USA, wycofując się gwałtownie z poziomu 1800 USD i powracając poniżej 200-dniowej SMA. W przeciwieństwie do obaw związanych z amerykańskimi stopami procentowymi, Bank Rezerw Australii w listopadzie nieoczekiwanie podniósł stopy o mniej niż oczekiwano tj. 25 pb, w obawie o wpływ ostatnich podwyżek stóp na australijską gospodarkę, a tym samym na rynek mieszkaniowy. Wówczas prezes Philip Lowe powiedział, że RBA chce zwolnić tempo, aby lepiej ocenić efekty poprzednich podwyżek, które mogą wymagać czasu. Dziś rano bank centralny podniósł stopy o kolejne 25 pb, co wskazuje na delikatne balansowanie niektórych krajów w zakresie obniżania inflacji w kontekście wyższych stóp procentowych wywierających presję na wysoko lewarowanych kredytobiorców i podwyższonych cen domów. Prognozy pozostały niezmienione, a bank ostrzegł, że w najbliższych miesiącach stopy nadal mogą wzrosnąć. W tym kontekście oraz w obliczu słabości rynków azjatyckich, europejskie akcje powinny otworzyć się nieznacznie niżej.

EURUSD – nie udało mu się dotrzeć do 1,0600, ale do czasu zejścia poniżej 1,0400 trend pozostaje wzrostowy. Nadal jest powyżej 200-dniowej SMA, ale może się osunąć w kierunku obszaru 1,0340.

GBPUSD – nie zdołało utrzymać się ponad 1,2300 i wycofało się z 5-miesięcznego maksimum na 1,2345, które pozostaje silną przeszkodą dla ruchu w kierunku 1,2760. Spadek poniżej 200-dniowej SMA może doprowadzić do powrotu w rejon 1,1985. 

EURGBP – nadal znajduje wsparcie tuż powyżej 200-dniowej SMA i obszaru 0,8540. Możemy zobaczyć chwilowe podbicie do 0,8675, rozbicie wsparcia na 0,8530 pozwoli obrać 0,8480 na kolejny cel.

USDJPY – odbiło się od wsparcia na 200-dniowej SMA przy 134,40. Pokonanie 137,50 może pozwolić na dotarcie do 140,00.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 3 punkty niżej, na poziomie 7564.

DAX – oczekuje się otwarcia 20 punktów niżej, na poziomie 14427.

CAC40 – możliwe otwarcie 20 punktów niżej, na poziomie 6677.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wskazuje na dominację niedźwiedzi. Po stronie ilości otwartych transakcji – 63% Klientów posiada pozycje Sprzedaj, bez zmian w stosunku do danych z poniedziałku. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Sprzedaj wynoszą w tej chwili 79% (wzrost o punkt procentowy od ostatniej sesji).

US 30 – niewielka przewaga niedźwiedzi na kontrakcie CFD powiązanym z indeksem Dow Jones. Pod względem ilości otwartych pozycji, transakcje Sprzedaj wyniosły 58%, z jednopunktowym wzrostem od poniedziałku. W kategorii wartości transakcji, w chwili obecnej pozycje spadkowe również wyniosły 58%, punkt wzrostu od piątku

EUR/USD – wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o EUR/USD trwa przekonanie o osłabianiu się EUR: ilościowo pozycje Sprzedaj stanowią teraz 52% (bez zmian w stosunku do poniedziałku), a pod względem wartości otwartych transakcji pozycje krótkie wyniosły 82%. W tej kategorii odnotowaliśmy wzrost o jeden punkt procentowy w stosunku do wczorajszej sesji.

Michael Hewson (Główny Analityk CMC Markets UK)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap