Napięcia na Ukrainie wciąż rosną, ale inwestorzy spokojniejsi

Wygląda na to, że rynki europejskie rozpoczną tydzień nieco wyżej, pomimo napięć na Ukrainie. Bardziej pozytywne nastroje mogą się utrzymać dzięki potwierdzeniu, że prezydent USA, Biden, i prezydent Rosji, Władimir Putin, spotkają się na rozmowę, aby zapobiec dalszej eskalacji konfliktu. Wygląda na to, że siły separatystów w regionie Donbasu, chcąc wciągnąć wojska rosyjskie w konflikt, próbują sprowokować siły ukraińskie do odwetu, strzelając do nich z pocisków moździerzowych i artyleryjskich. Napięciom nie pomogło ogłoszenie przez Białoruś, że 30 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach brali udział w ćwiczeniach wojskowych, pozostanie w kraju na czas nieokreślony. W piątek otrzymaliśmy informację, że przywódcy separatystów ewakuują ze wschodniej Ukrainy swoich obywateli do Rosji dla ich własnego bezpieczeństwa, co wzmocniło obawy, że atak może nastąpić wcześniej niż to zakładano. Pod koniec zeszłego tygodnia pojawiła się nadzieja, że dalsze eskalacje zostaną powstrzymane po uzgodnieniu na ten tydzień spotkania sekretarza stanu USA, Anthony’ego Blinkena, z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych, Siergiejem Ławrowem, podczas którego w czwartek zostaną wygłoszone szczegóły szczytu Putina i Bidena. To francuski prezydent, Emmanuel Macron, pomógł przekonać Władimira Putina, aby zgodził się na rozmowę na temat aktualnej sytuacji na granicy ukraińskiej, która wymyka się spod kontroli. Rosja ciągle powtarza, że inwazja Ukrainy nie jest w jej planach, jednak jej działania wzdłuż granic rysują zupełnie inny obraz. Inwazja miałaby zupełnie inny przebieg jeśliby została przeprowadzona z zaskoczenia, gdyż wojska ukraińskie otrzymały sporo czasu na przygotowanie okopów. Cokolwiek się stanie, inwestorzy stawiają na bezpieczeństwo, przelewając swoje środki do obligacji skarbowych oraz złota.  Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych drugi tydzień z rzędu utrzymuje się poniżej poziomu 2%. Ceny ropy dość niespodziewanie spadły w poprzednim tygodniu, mimo że wcześniej osiągnęły najwyższy poziom od siedmiu lat. Powodem tego spadku wydaje się być optymizm, że umowa z Iranem, ponownie pozwalająca mu na sprzedaż ropy naftowej, może być bliska, co skłania do zatrzymania dalszych wzrostów w kierunku 100 USD za baryłkę.

Patrząc na nadchodzące dane, najważniejsze raporty otrzymamy dopiero w piątek, kiedy zostanie opublikowany deflator PCE, a także dane o wydatkach i dochodach osobistych USA za styczeń. Jeśli chodzi o informacje z Europy, to poznamy najnowsze, wstępne publikacje PMI z Niemiec i Francji. Perspektywy dla francuskiej i niemieckiej gospodarki są nadal niepewne, chociaż po słabym grudniu Niemcy odnotowały niewielkie odbicie w styczniu. W grudniu niemiecka działalność usługowa spadła poniżej poziomu 50 pkt., dając najniższy odczyt od lutego zeszłego roku. Niemiecka gospodarka zmagała się z chaotycznymi działaniami rządu mającymi na celu ograniczenie dynamicznie rozprzestrzeniającej epidemii. W styczniu zaobserwowaliśmy niewielkie odbicie do 52,2, podczas gdy we Francji aktywność usługowa pogłębiła spadki do 53,1. Niemiecka działalność produkcyjna okazała się bardziej odporna, osiągając poziom 59,8 w styczniu. Te dane ekonomiczne, choć korzystne, nie współgrają ze słabą produkcją przemysłową i zamówieniami fabrycznymi.

Aktywność gospodarcza we Francji utrzymywała się na stałym poziomie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wydaje się, że trend ten będzie kontynuowany, jeśli ilość przypadków Covid-19 nagle nie wzrośnie. W Wielkiej Brytanii w grudniu nastąpił gwałtowny spadek aktywności w sektorze usług, do 53,6 z 58,5 w listopadzie, ożywienie odnotowano dopiero w styczniu, pomimo ciągle obowiązujących środków ochrony zdrowia, wprowadzonych przez rząd Wielkiej Brytanii w związku z obawami dotyczącymi wariantu Omicron. Ograniczenia w sektorze hotelarskim wyraźnie uderzyły w puby i restauracje, a także w niektóre punkty sprzedaży detalicznej, ale nadal odnotowano wzrost do 54,1. Wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń w połowie stycznia możemy zaobserwować dalsze odbicie do 55,5. Aktywność produkcyjna utrzymywała się na stałym poziomie, nieznacznie spadając do 57,3.

EURUSD – obecnie ma problemy z wyjściem powyżej 1,1420, które stoi na drodze do szczytów z okolic 1,1485. Spadek poniżej 1,1270 ponownie pozwoli obrać tegoroczne minima na 1,1120 za cel.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – na kontraktach CFD na indeks DAX sentyment nieco się pogorszył, ale w dalszym ciągu w przewadze są pozycje wzrostowe. Dziś wartość pozycji długich spadła 5 punktów procentowych i wynosi obecnie 52%. Pozycje takie posiada 56% klientów aktywnych na tym instrumencie – o 3 punkty procentowe mniej, niż w piątek wieczorem.

CMC USD Index – wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wzrosła dziś o 1 punkt procentowy i wynosi obecnie 88%. Pozycje takie posiada 79% klientów aktywnych na tym instrumencie, o jeden punkt procentowy więcej, niż w piątek.

Złoto – sentyment na złocie wskazuje na rozdarcie klientów CMC Markets. 73% wartości pozycji otwartych na kontraktach CFD na ten metal stanowią pozycje krótkie, jednak w zdecydowanej przewadze pod względem ilości są pozycje długie. Posiada je 62% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap