Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 20.09-24.09

Ostatni tydzień przynosi umocnienie dolara, co w konsekwencji powoduje, coraz niższe poziomy cenowe na głównej parze walutowej. Katalizatorem spadków okazały się być dane z USA, które wskazują na siłę amerykańskiej gospodarki. Warto nadmienić, że odczyty wypadają dobrze i to w kontekście, możliwych problemów pandemicznych. Nowy wariant Delta, nie szkodzi za bardzo USA ale globalnie stanowi wyzwanie. W związku z powyższym inwestorzy po cichu liczą na działania ze strony Rezerwy Federalnej, która być może rozpocznie rozmowy na temat taperingu. Przed nami wrześniowe posiedzenie FED, oczywiście nic nie jest przesądzone, jednak rynek zaczyna rozgrywać powyższy wątek.

Dodatkowo na rynku, coraz częściej wymienia się nazwę Evergrande, jako możliwy punkt zapalny na rynkach. Co powoduje taką nerwowość? Jak się okazuje chiński deweloper ma poważne problemy. Spółka popadła w niezłe tarapaty finansowe, zaś jej zobowiązania sięgają 305 mld$. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy rząd chiński będzie ratował Evergrande. Jednak trzeba przyznać, że wartość zobowiązań robi negatywne wrażenie. (Rynki akcyjne reagowały w piętek mocnymi spadkami).

Ostatnie informacje wskazują, na możliwe rozwiązania spłaty w dość nietypowy sposób. Spółka zaproponowała spłatę inwestorów, za pośrednictwem swoich nieruchomości.

Co przed nami?

Posiedzenie Rezerwy Federalnej, będzie najważniejszym punktem nadchodzącego tygodni. Inwestorzy raczej nie oczekują działań, natomiast zmiana narracji, będzie pierwszym krokiem, w kierunku normalizacji polityki pieniężnej.

Przed nami również dane z USA oraz Europy, które mogą mieć wpływ na rynki. Warto będzie zwrócić uwagę na dane z rynku nieruchomości w USA, które poznamy we wtorek, środę i piątek. Natomiast w czwartek, przedstawione będą dane z rynku pracy oraz wskaźniki PMI dla przemysłu i usług.

Z europejskich odczytów warto śledzić poniedziałkowy odczyt PPI w Niemczech. W czwartek poznamy szereg wskaźnik PMI dla przemysłu i usług w strefie euro. Natomiast w piątek zapoznamy się ze wskaźnikiem nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech.

Sytuacja na rynku eurodolara.

Para walutowa zanotowała spadek poniżej poziomu 1,1750, (wcześniej doszło do testu). Zakończenie tygodnia wypadło na poziomie 1,1724. W chwili obecnej nie wydaje się aby dolar miał być słabszy. W związku z powyższym, możemy założyć, że rynek będzie próbował kierować się w stronę niższych poziomów cenowych. Wszelkie spadki mogą być przeplatane korektami. (W przypadku odbicia oporami będą 1,1750 oraz 1,1789. Wyjście powyżej 1,18 zaneguje wariant spadkowy).

W mojej ocenie wsparcie znajduje się na poziomie 1,1703-11, gdzie znajdują się minima z końca marca. Wspomniane poziomy mogą posłużyć jako bazę do odbicia, jednak w średnim terminie to dolar powinien zyskiwać. (Para walutowa jest silnie wyprzedana, co wspiera tezę z korektą).

W przypadku braku korekty, będzie to świadczyć o słabości strony popytowej. W tym wypadku zejście w stronę 1,1664-66, będzie kwestią czasu. Dalsze wsparcie to dołki z listopada ubiegłego roku na poziomach 1,1603-22.

(Dane fundamentalne zaczynają wspierać dolara).

Zapraszam do dyskusji pod artykułem lub na chacie.

0
Please leave a feedback on thisx
<br>

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap