Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 13.09-17.09

Ostatni tydzień nie przyniósł większych zmian na rynku eurodolara. Para walutowa poruszała się w małym przedziale cenowym, tuż powyżej poziomu 1,18. W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku centralnego, które nie miało większego wpływu na kurs głównej pary walutowej. (Szczegóły posiedzenia opisałem w poprzednim artykule, który znajduje się pod następującym linkiem).

W nadchodzącym tygodniu uwaga uczestników rynku skupiona będzie, wokół danych makroekonomicznych. Na pierwszy plan wysuwa się wtorkowy odczyt dotyczący inflacji konsumenckiej w USA. Jest to jeden z kluczowych czynników, (oprócz rynku pracy), który może wpłynąć na dalszą politykę pieniężną Rezerwy Federalnej. Warto nadmienić, że lipcowy odczyt pokazał największy wzrost inflacji od 13 lat. W związku z czym duża część inwestorów zastanawia się, czy FED jest gotowy to zacieśnienia polityki pieniężnej. Jak już wiemy prezesi FED wielokrotnie powtarzali, że wzrost inflacji jest przejściowy i według nich, projekcje makro wskazują spadek inflacji w latach przyszłych.

Pisząc o danych z USA, nie sposób pominąć czwartkowego odczytu sprzedaży detalicznej, wskaźnika FED w Filadelfii, czy danych z rynku pracy. Oprócz tego poznamy również wskaźnik cen importowych i eksportowych oraz nastroje konsumenckie Uniwersytetu Michigan.

Na starym kontynencie kluczowym odczytem będzie, odczyt wskaźnika CPI w strefie euro, który poznamy podczas ostatniej sesji tygodnia.

Sytuacja na rynku eurodolara nie jest jednoznaczna, zaś sami decydenci nie kwapią się z odpowiedzią na pytanie związane z zacieśnianiem polityki pieniężnej. Zarówno ze strony EBC, czy Rezerwy Federalnej kwestie związane ze zmianą parametrów są dość ogólnikowe. Chociaż EBC na ostatnim posiedzeniu stwierdził, że “korzystne warunki finansowania, można utrzymać przy umiarkowanym niższym skupie aktywów netto w ramach PEPP, niż w poprzednich dwóch kwartałach.” Natomiast ze strony członków FED usłyszeliśmy, że słabszy rynek pracy w sierpniu, nie powstrzyma banku centralnego, przed zmianą parametrów polityki jeszcze w tym roku. Warto tutaj podkreślić, że duża część inwestorów oczekuje, podjęcia działań ze strony FED w celu ograniczenia skupu.

Aktualnie para walutowa porusza się wokół poziomu 1,1802-04, który stanowi poziom wsparcia. Brak danych podczas poniedziałkowej sesji, będzie oznaczać, że większy ruch w górę lub w dół, powinien być dopiero po wejściu inwestorów zza oceanu. Technicznie obrona wsparcia, pozwoli na wyprowadzenie kontry w stronę 1,1885-1,1910. Z kolei psychologiczna bariera znajduje się na poziomie 1,20. Warto jednak mieć na uwadze, że rozwój wariantu Delta komplikuje sytuację strony popytowej. W związku z czym należy liczyć się, możliwą kontynuacją spadków, które po pokonaniu wsparcia w okolicach poziomu 1,18, mogą nabrać tempa. W tym wariancie moglibyśmy pokusić się o test wsparcia na poziomie 1,1664-66.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap