Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 10.08-14.08

Główna para walutowa zakończyła tydzień tuż poniżej poziomu 1,18, choć jeszcze w czwartek byliśmy świadkami, ustanowienia nowego szczytu na poziomie 1,1917. Finalnie na przestrzeni tygodnia zanotowaliśmy jedynie kosmetyczną zmianę względem otwarcia. Dużym wsparciem dla dolara były piątkowe dane  z rynku pracy w  USA, które pokazały spadek stopy bezrobocia do poziomu 10,2%. Z kolei zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych wzrosła do 1.763K.  Stopa bezrobocia sukcesywnie spada od maja bieżącego roku, wskazując na delikatne ożywienie w gospodarce. Warto jeszcze wspomnieć o czwartkowym odczycie  przyszłych bezrobotnych, które również był lepszy od prognoz i wyniósł 1.186K. Pisząc o danych makro jakie poznaliśmy na przestrzeni mijającego tygodnia, nie sposób pominąć szeregu wskaźników PMI po obu stronach oceanu. Europejskie wskaźniki PMI dla przemysłu wypadły lepiej od prognoz, notując wzrosty powyżej ważnej bariery 50 pkt. Słabiej od konsensusu rynkowego wypadły wskaźniki PMI dla usług, jednak porównując je do ostatnich odczytów, wzrost był zauważalny.  W efekcie wspomnianych odczytów,  strona popytowa na rynku eurodolara po raz drugi testowała okolice poziomu 1,19. Na koniec jeszcze kilka słów o wskaźnikach ISM  dla przemysłu i usług w USA. Tutaj również zanotowano wzrost zarówno względem prognozy i ostatniego odczytu. 

W ostatnim tygodniu przypomniał o sobie prezydent Donald Trump, który podpisał rozporządzenie zabraniające dokonywania transakcji z firmami Byte Dance  oraz Tencet. Obie firmy pochodzą z firm i mają w swoim portfelu TikTok i WeChat.  Dodatkowo D. Trump nałożył nowe 10% taryfy celne na aluminium z Kanady, która według słów prezydenta zalała amerykański rynek.  

W związku z wygaśnięciem pod koniec lipca, przepisu regulującego wsparcie socjalne w wysokości 600$.  Donald Trump podpisał w sobotę rozporządzenie o zasiłku w kwocie 400$. Dodatkowo  został obniżony podatek dla osób zarabiających poniżej 100 tys$. Nowe prawo zawiesza także spłatę kredytów studenckich oraz chroni przed eksmisją. (W samym Nowym Jorku eksmisja grozi 14 tys. rodzin).

Drugi tydzień sierpnia zapowiada się niezwykle ciekawie a to ze względu na dane makro z USA. Poznamy nie tylko odczyty inflacji PPI, inflacji CPI,  ilość przyszłych bezrobotnych ale co najważniejsze, w piątek zostanie przedstawiona sprzedaż detaliczna, produkcję przemysłowa oraz jednostkowe koszty pracy. Warto będzie śledzić także odczyt JOLT, ceny importowe oraz eksportowe. 

Z europejskich odczytów na uwagę zasługuje nastrój ekonomiczny ZEW w Niemczech, bilans handlowy, produkcja przemysłowa  oraz  PKB strefy euro liczone (r/r) oraz (k/k). 

Warto mieć na uwadze powyższe odczyty, jednak należy pamiętać, że tematem numer jeden nadal pozostaje pandemia COVID-19. Dopóki nie wiemy jaki będzie jej dalszy rozwój, ciężko prognozować jej wpływ  na poszczególne gospodarki świata. Druga fala jaką można spodziewać się jesienią wraz  z falą grypy, może skutecznie ograniczyć rozwój gospodarczy. Już teraz wiele krajów zastanawia się nad wprowadzeniem obostrzeń,  niektóre  wprowadzają  blokady regionów. 

W ostatnim tygodniu mogliśmy zaobserwować negatywną dywergencję, co podważało ostatnie wzrosty. Piątkowa sesja upłynęła pod dyktando strony podażowej, która wsparta dobrymi odczytami z USA, doprowadziła do spadku poniżej 1,18.  Dodatkowo kurs omawianej pary walutowej, był ograniczony górną linią kanału spadkowego (wykres 2). Stronę podażową wsparło także silne wykupienie i formacja podwójnego szczytu.  Kształt świecy tygodniowej (doji), również może być zapowiedzią, ostrzeżeniem zmiany trendu. Jeżeli powyższe założenia są słuszne, to możemy spodziewać się pogłębienia korekty. W tym wariancie pierwszego wsparcia szukałbym na poziomie 1,1700-38.  (Strefa wsparć zbiega się z 23,6% fibo ruchu spadkowego z 1,3996 do 1,0343). Złamanie wsparcia umożliwi stronie podażowej ruch w stronę   1,1512-84.  Pośrednim wsparciem będzie poziom 1,1637, czyli minimum z 27 lipca.

W wersji alternatywnej nieudane zejście poniżej poziomu 1,17, może prowadzić do powrotu w okolice ostatnich szczytów. Ewentualne wybicie powyżej 1,1917, zaneguje wariant z korektą i pozwoli stronie popytowej, skierować się w stronę 1,20-1,22.  Na poziomie 1,2170 znajduje się 50% zniesienia, ruchu spadkowego z poziomu 1,3996 do 1,0343. 

Reasumując: główny wariant zakłada rozwinięcie korekty, jeżeli kurs utrzyma się poniżej ostatnich szczytów 1,1910-17 i podaż doprowadzi do złamania wsparcia 1,1700-38. 

Należy pamiętać, że  lepsze dane z  USA będą wsparciem dla dolara.

  • Save

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone. Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap