Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 07.12-11.12

Pierwszy tydzień grudnia przyniósł silne wzrosty na rynku eurodolara. Para walutowa ostatecznie wybiła się z szerokiego trendu bocznego, powyżej poziomu 1,2012. Popyt bez większych problemów złamał kolejne opory na poziomach 1,2086 oraz 1,2141, ustanawiając nowy szczyt na poziomie 1,2178. Eurodolar tym samym znalazł się na najwyższych poziomach od kwietnia 2018 roku. (Pomimo silnego wykupienia, korekty miały jedynie lokalny charakter. Z kolei członkowie banku centralnego, nie komentowali silnych wzrostów powyżej poziomu 1,20). Dolar skorygował część wzrostów i tydzień zakończyliśmy na poziomie 1,2121.

Co przed nami?

W czwartek odbędzie się ostatnie tegoroczne posiedzenie EBC, na którym poznamy projekcje makroekonomiczne. Następnie Ch. Legarde wystąpi na konferencji prasowej. Nie oczekuje się żadnych zmian stóp procentowych, jednak możliwe będzie zwiększenie finansowania, w celu pobudzenia słabej gospodarki strefy euro.

Drugim ważnym spotkaniem będzie spotkanie ministrów Eurogrupy, które zaplanowane jest na czwartek i piątek. Tematem przewodnim będzie kwestia klimatu, bezpieczeństwa wewnętrznego. Mając na uwadze uciekający czas i brak porozumienia na linii UK/UE, prawdopodobnie ministrowie poruszą temat Brexitu. Oczywiście nie będzie mogło zabraknąć punktu obrad, w którym omawiana będzie sytuacja związana z pandemią.

Inwestorzy nie powinni pominąć informacji związanych z Brexitem. W obliczu wielu sprzecznych informacji, ciężko jednoznacznie ustalić na jakim etapie prowadzone są negocjacje. Intensywne rozmowy handlowe nie przynoszą żadnych rezultatów. Obie strony nie są wstanie osiągnąć porozumienia, z utrzymującymi się różnicami w kwestii zarządzania i rybołówstwa. Główni negocjatorzy będą kontynuować spotkanie na początku tygodnia.

Uwaga uczestników rynku skupiona będzie również, na pakiecie pomocowym w USA, który będzie tworzony przez polityków obu stron. Kongres ma czas do 11 grudnia aby uniknąć częściowego zawieszenia prac rządu.

Przyszły tydzień to również dane makroekonomiczne po obu stronach oceanu.

W poniedziałek poznamy wielkość produkcji przemysłowej w Niemczech. We wtorek nastrój ekonomiczny ZEW w Niemczech. PKB oraz indeks ZEW strefy euro. Następnie produktywność pozarolniczą i jednostkowe koszty pracy w USA. W środę zostanie przedstawiony bilans handlowy z Niemiec oraz odczyt JOLT. W czwartek poznamy odczyt CPI oraz ilość przyszłych bezrobotnych w USA. Podczas ostatniej sesji poznamy odczyt PPI z USA oraz nastroje konsumenckie Uniwersytetu Michigan.

Sytuacja na eurodolarze.

Eurodolar dotarł do poziomów nieoglądanych od kwietnia 2018 roku. Popyt był bardzo agresywny i co ważniejsze, ruch wzrostowy złamał psychologiczną barierę 1,20, który stanowi silne i kluczowe wsparcie.

W chwili obecnej obowiązuje silny trend wzrostowy ale para walutowa jest silnie wykupiona, co może sugerować rozwinięcie ruchu korekcyjnego. Przed nami także posiedzenie EBC, które będzie miało wpływ na kurs eurodolara. Być może usłyszymy werbalną interwencję ze strony Ch. Legarde, jako próbę skorygowania ostatnich silnych wzrostów.

Analizując od strony technicznej, możemy założyć korektę i dalszych ruch wzrostowy. W tym wypadku utrzymanie się kursu powyżej poziomu 1,2012, będzie wspierać stronę popytową. Najbliższe wsparcie znajduje się na 1,2086, kolejne na 1,2000-33. Po zrealizowanej korekcie do gry powinna włączyć się strona popytowa i zwrócić się w kierunku 1,2141 oraz 1,2177-78. Wybicie powyżej będzie sygnałem, że popyt zmierza w kierunku 1,2240-47. Kolejnym oporem będzie 1,2292/ 1,2354 oraz 1,2398-1,2413. W wersji mocno optymistycznej, celem dla strony popytowej będą szczyty ze stycznia i lutego na poziomach 1,2537-57.

Zanegowaniem wariantu wzrostowego będzie powrót poniżej poziomu 1,20. Tym samym para walutowa wróci do szerokiego kanału bocznego.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap