Gorsze nastroje w Europie po bardzo słabej sesji w USA

Po kilku dniach przyzwoitych wzrostów na początku tygodnia, wczoraj rynki europejskie spadły po tym, jak prezes Fed, Jay Powell, powtórzył determinację Rezerwy Federalnej do utrzymania inflacji w ryzach. Rynki amerykańskie szczególnie mocno się obsunęły po publikacji słabych wyników detalisty Target, podobnych do tych osiągniętych przez Walmart dzień wcześniej. S&P500 i Nasdaq100 zamknęły się o ponad 4% niżej, ale rynki azjatyckie nie pogłębiły spadków, chociaż chińskie akcje spółek technologicznych również znalazły się pod presją po tym, jak Tencent osiągnął wynik poniżej szacunków. Komentarze Powella wzbudziły obawy o znacznie bardziej agresywne tempo podwyżek stóp, wykraczające poza to, co zostało przedstawione na ostatnim posiedzeniu Fed. Podczas gdy rynki wydawały się zadowolone z pomysłu zmiany o 50 pb w tym miesiącu i o kolejne 50 pb w czerwcu, teraz wydaje się, że możemy zobaczyć następne 50 pb również w lipcu.  W sytuacji, gdy inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od 40 lat, ton niektórych urzędników Fed wydaje się przechodzić w jeszcze bardziej jastrzębi. Nastroje także pogorszyła inflacja w Wielkiej Brytanii, która osiągnęła rekordowy poziom wynoszący 9%, a kanadyjski CPI skoczył do najwyższego od 32 lat poziomu. Staje się coraz bardziej oczywiste, że ceny pozostaną na wysokim poziomie znacznie dłużej niż początkowo sądzono.  Jest to zła wiadomość dla konsumentów i rynków akcji. Fed jest gotowy na ryzyko wepchnięcia amerykańskiej gospodarki w recesję, biorąc pod uwagę bufor stopy bezrobocia, która jest najniższa od wielu lat, a wskaźnik wolnych wakatów rekordowo wysoki.
Skala wyprzedaży na rynkach amerykańskich zeszłej nocy wywołała ruch w kierunku amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowności spadły z poziomu 3% do 2,87%, podczas gdy dolar amerykański odnotował gwałtowne odbicie. Tej nerwowości związanej z wycenami technologii nie pomogły najnowsze wytyczne Cisco Systems po zamknięciu USA, które obniżyło swoje prognozy przychodów w czwartym kwartale do -1%. Ta słabość rynków amerykańskich i azjatyckich przełoży się na gwałtowny spadek na otwarciu giełd w Europie, gdy czekamy na kolejne dane na temat rynku pracy USA, gdzie w ostatnich tygodniach ponownie obserwowaliśmy wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ostatnie badanie koniunktury Philadelphia Fed za maj będzie również uważnie obserwowane po niedawnym niedoszacowaniu w ankiecie Empire z początku tego tygodnia.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – choć jeszcze wczoraj rano sentyment na kontraktach CFD na indeks DAX pozostawał negatywny, to w czasie sesji przewagę pod względem ilości i wartości otwartych pozycji zyskały byki. Po dramatycznej sesji w USA wartość pozycji krótkich wzrosła jednak dziś aż o 13 punktów procentowych i pozycje te stanowią aktualnie 59% ogółu. W przewadze pod względem ilości pozostają jednak posiadacze pozycji długich (54%)

US NDAQ 100 – patrząc na wykres Nasdaq 100 i sentyment na kontraktach CFD na ten indeks można odnieść wrażenie, że inwestorzy idą pod prąd. Pozycje wzrostowe posiada 71% klientów aktywnych na tym rynku i stanowią one 67% wartości.

Bitcoin – sentyment wokół Bitcoina pozostaje byczy, pomimo spadków, które dotknęły tę kryptowalutę i trwającej walki z poziomem 30000 dolarów. 69% wartości pozycji na kontraktach CFD na tę kryptowalutę stanowią pozycje długie, które posiada 79% inwestorów aktywnych na tym rynku.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap