Giełdy rosną, pomimo obaw o wzrost inflacji 

Rynki europejskie odnotowały wczoraj mieszane sesje, osuwając się z intradayowych maksimów, mimo że FTSE100 zdołał ustanowić nowy dwuletni szczyt. Podczas gdy DAX i CAC40 zdołały zakończyć dzień na wyższym poziomie, FTSE100 zakończył sesję minimalnie niżej, głównie z powodu gwałtownego spadku cen ropy, który wpłynął na sektor energetyczny.
 
Nie jest jasne, co spowodowało nagły spadek cen ropy. Byliśmy świadkami największego jednodniowego zjazdu ceny tego surowca w tym roku. Winą obarczono kilka różnych czynników. Pierwszym z nich było wznowienie rozmów między Iranem a USA w sprawie porozumienia nuklearnego, które mogłoby pozwolić na powrót eksportu irańskiej ropy na rynek międzynarodowy. Chociaż nowa umowa naftowa może zostać uzgodniona, prawdopodobieństwo szybkiego porozumienia pozostaje bardzo małe. Ponadto tego typu próby miały już miejsce, więc nierozsądnie byłoby robić sobie zbyt wiele nadziei. Drugim czynnikiem były komentarze prezydenta Francji – Macrona, który stwierdził, że jego spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przebiegło pomyślnie i zapobiegło pogłębieniu kryzysu, choć później Kreml temu zaprzeczył. Choć oba te stwierdzenia wydają się dość prawdopodobne, najbardziej prawdopodobnym powodem spadku była zwykła realizacja zysków, po siedmiu tygodniach zwyżek. 
 
Dolar amerykański notował kolejny mocny dzień, wraz z dalszym osłabieniem się rynków obligacji, które spowodowało, że rentowność 10-letnich obligacji USA osiągnęła dwuletnie maksima, docierając powyżej 1,95%, a rentowność 2-letnich obligacji powyżej 1,33%. Wydaje się, że rynki akcji w USA zaczynają sobie radzić z gwałtownym wzrostem rentowności, osiągając wyższe poziomy we wszystkich sektorach. Wzrost rentowności nie ograniczył się do rynków obligacji w USA. W Wlk. Brytanii papiery powróciły do poziomów ostatnio widzianych pod koniec 2018 r., osiągając 1,48%, podczas gdy rentowność 2-latek osiągnęła najwyższy poziom od ponad 10 lat na poziomie 1,35%.
 
W tym tygodniu w centrum uwagi nadal znajdują się jutrzejsze dane dotyczące amerykańskiego wskaźnika CPI za styczeń, przy czym większość ryzyka rynkowego jest wyceniana w kierunku odczytu, który mógłby znaleźć się w górnej granicy oczekiwań. W związku z tym istnieje możliwość, że negatywna niespodzianka może wywołać ostrą reakcję. Warto zauważyć, że członkowie Rady Prezesów EBC wycofywali się z bardziej jastrzębich interpretacji zeszłotygodniowych komentarzy prezes EBC – Christine Lagarde, przy czym członek francuskiej Rady Prezesów de Villeroy zasugerował, że reakcja rynku mogła być zbyt silna. Być może nie powinno to być zbyt zaskakujące, biorąc pod uwagę, że francuski wskaźnik CPI wynosi 3,8%, znacznie poniżej poziomów Niemiec, Holandii i Hiszpanii.
 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – wśród klientów aktywnych na kontraktach CFD na indeks DAX przeważają optymistyczne nastroje. 60% z nich posiada obecnie pozycje długie, które stanowią 56% wartości ogółu pozycji utrzymywanych na tym rynku. Wprawdzie w ostatnich godzinach wartość ta zmniejszyła się aż o 6 punktów procentowych, jednak brak zmiany po stronie „ilości klientów” sugeruje, że zmiana ta spowodowana jest wyjściem z rynku dużego gracza.

CMC USD Index – przed jutrzejszą publikacją amerykańskiej inflacji CPI większość klientów CMC Markets oczekuje aprecjacji amerykańskiej waluty. Wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wynosi obecnie 98% i posiada je 77% klientów aktywnych na tym instrumencie. Wartość pozycji długich wzrosła aż o 17 punktów procentowych, co nie jest częstym zjawiskiem w przypadku tak płynnej pary walutowej.

Bitcoin – sentyment wokół Bitcoina jest nadal bardzo byczy. 86% wartości pozycji na kontraktach CFD na tę kryptowalutę stanowią pozycje długie, które posiada 84% inwestorów aktywnych na tym rynku.

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap