Europa otwiera się niżej przed publikacją danych o sprzedaży detalicznej z USA

Wczoraj odbyła się kolejna pozytywna sesja na rynkach europejskich, podczas której FTSE100 i DAX zamknęły się na plusie. Giełdy amerykańskie były pod wpływem słabości spółek technologicznych, która doprowadziła do silniejszej wyprzedaży i zamknięcia niżej. Nasdaq przewodził spadkom notując najniższe dzienne zamknięcie od października zeszłego roku, oddając całość zysków wypracowanych na początku tygodnia. Rentowności w USA również spadły w wyniku ucieczki inwestorów do bezpiecznych aktywów. Podczas wczorajszego dnia ceny ropy naftowej spadły, w czym pomagało umocnienie dolara amerykańskiego.

Na rynkach azjatyckich odbyła się spadkowa sesja, a dane o handlu z Chin pokazały, że chińska gospodarka nadal odczuwa skutki ograniczeń związanych z walką rządu z Covid-19. Eksport wyniósł 20,9%, nieco powyżej oczekiwań, na co w dużej mierze miał wpływ rosnący popyt na testy na Covid-19 na całym świecie, wywołany przez nowy wariant. Import wyniósł 19,5%, co było wyraźnym spadkiem w porównaniu do 31,7% w listopadzie, kiedy był zauważalnie wyższy popyt na węgiel i miedź w kraju, a przemysł próbował nadrobić zaległości wywołane licznymi wąskimi gardłami.

Ze względu na słabość rynków amerykańskich i azjatyckich otwarcie giełd w Europie zapowiada się nieco gorzej. Podczas dzisiejszego dnia poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej w USA za grudzień, które pokażą jak silny wpływ miał Omicron na popyt konsumentów przed Bożym Narodzeniem . Jeśli ostatnie dane Visa o wydatkach za pośrednictwem kart kredytowych mają być jakąkolwiek wskazówką, możemy oczekiwać całkiem przyzwoitego wyniku. Od sierpnia sprzedaż detaliczna w USA odnotowuje wzrosty, chociaż w listopadzie było to jedynie 0,3%, w porównaniu do 1,8% w październiku.  Listopadowy odczyt był trochę rozczarowujący, ale wynik na tym poziomie był do przewidzenia, gdyż wielu konsumentów postanowiło się przygotować do świąt miesiąc wcześniej, aby uniknąć ewentualnych problemów w łańcuchach dostaw. 

Dzisiaj otrzymamy również wstępny odczyt PKB z Wlk. Brytanii za listopad, które według oczekiwań przyniosą przyzwoity wzrost o 0,4%, po rozczarowującym październikowym raporcie na poziomie 0,1%, czego głównym powodem były spadki produkcji przemysłowej i budowlanej, które zniżkowały odpowiednio o 0,6% i 1,8% z powodu opóźnień w łańcuchu dostaw. W listopadzie powinniśmy zaobserwować lekkie odbicie tych liczb, przy czym oczekuje się wzrostu produkcji przemysłowej 0,2%. Indeks usług za listopad również powinien pokazać wzrost o 0,5%, co sugeruje, że szacunki PKB mogą być nieco zaniżone.

EURUSD – po przejściu przez 1,1385 dynamika nieco zmalała, ale ciągle możemy zobaczyć dalsze wzrosty w kierunku 1,1520, a nawet 1,1605. Wsparcie znajduje się w okolicach 1,1385, z krótkoterminowym  wsparciem na 1,1410.

GBPUSD – nie udało się pokonać 200-dniowego MA, co wywołało spadki z 1,3750. Dopiero jego przebicie zasygnalizuje dalsze wzrosty w kierunku 1,3830, a następnie 1,4000. Wsparcie pozostaje na poziomie 1,3420 i minimach z zeszłego tygodnia.

EURGBP – obecnie waha się pomiędzy wsparciem na poziomie 0,8330, a oporem stawianym przez 0,8380. Nastawienie pozostaje do ruchu w kierunku 0,8280 i dołków z 2020 r.

USDJPY – nadal wygląda słabo po zejściu poniżej 114,70, co może zapowiadać kontynuację spadków do 113,70. Poziom 114,80 pozostaje kluczowym oporem.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US NDAQ 100 – wczorajsze cofnięcie się amerykańskiego rynku nie zmieniło podejścia klientów CMC Markets, przynajmniej względem indeksu technologicznego. 70% klientów aktywnych na kontraktach CFD na indeks Nasdaq100 posiada obecnie pozycje długie, które łącznie stanowią 68% wartości ogółu otwartych na tym instrumencie pozycji.

Poland20 – na kontraktach CFD na marcowy kontrakt terminowy na WIG20 dominują pozytywne oczekiwania – 61% wartości wszystkich pozycji stanowią pozycje długie i posiada je 54% klientów aktywnych na tym instrumencie. W ciągu 15 minut od dzisiejszego otwarcia rynku wartość pozycji wzrosła o 2 punkty procentowe, a ilość o 1.

CMC USD Index – większość klientów CMC Markets oczekuje aprecjacji amerykańskiej waluty. Wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wynosi obecnie 93% i posiada je 69% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Michael Hewson (główny analityk rynku w Cmc Markets).

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
Facebook
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap