Europa łapie oddech po dwóch dniach wzrostów

Po niepewności widocznej na rynkach w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w ostatnich dwóch dniach FTSE100 odzyskał wszystkie straty poniesione po Święcie Dziękczynienia oraz z powodu Omicrona i zamknął się na najwyższym poziomie od 15 listopada. Również giełdy w USA zanotowały silne wzrosty drugi dzień z rzędu, a Nasdaq odnotował największy jednodniowy ruch w górę od marca. Akcja cenowa w tym tygodniu stanowiła całkowity kontrast w stosunku do schizofrenicznej sytuacji z zeszłego tygodnia. Ostatnie dwa dni były pełne optymizmu, ponieważ pomimo wszystkich obaw związanych z Omicronem, rośnie nadzieja, że będzie wariantem łagodnym, a jeśli chodzi o hospitalizacje i zgony, wyniki prawdopodobnie będą lepsze niż w przypadku Delty. Minęły już prawie dwa tygodnie od momentu, gdy z RPA zaczęły napływać pierwsze doniesienia na jego temat, i jak dotąd wydaje się, że nie ma bezpośredniego związku przyczynowego z jakimikolwiek zgonami. To oczywiście nie zmienia dynamiki, jeśli chodzi o sposób, w jaki Europa walczy ze wzrostem obserwowanym w przypadkach Delty, co może utrudnić ożywienie w takich krajach jak Niemcy, Austria i Holandia, gdzie ponownie nałożono ograniczenia i blokady. Obawy związane z Deltą zostały potwierdzone na początku tego tygodnia przez MFW, który ostrzegł, że może być zmuszony do obniżenia swoich prognoz PKB dla strefy euro, kiedy opublikuje nowe szacunki w styczniu. Wzrosty na rynkach akcji, są tym bardziej zaskakujące, że pojawiają się w kontekście rosnącego ryzyka inflacyjnego i banków centralnych, które prawdopodobnie zaczną wycofywać część swojego wsparcia w ramach polityki pieniężnej w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Dzisiejsze otwarcie w Europie może przynieść krótki odpoczynek, ponieważ w kalendarzu makro nie ma zbyt wielu danych, a najważniejszym odczytem w tym tygodniu jest piątkowy wskaźnik CPI dla USA za listopad, który może przynieść duży skok z 6,2% w październiku, do poziomu bliskiego 7%. Wczoraj RBA stał się ostatnim bankiem centralnym, który wycofał się z mocno gołębiego tonu, co spowodowało gwałtowny wzrost wartości dolara australijskiego, choć od pewnego czasu należało się już spodziewać takiego odbicia. Dziś z kolei Bank Kanady zbierze się, by przedstawić swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej. W październiku bank centralny zakończył program skupu aktywów, podczas gdy w piątek widzieliśmy niezwykle solidne dane o zatrudnieniu w listopadzie, które przyniosły 153,7 tys. miejsc pracy, wysyłając dolara kanadyjskiego gwałtownie w górę. Dzisiejsze posiedzenie raczej nie da żadnych konkretnych sygnałów co do terminu ewentualnej podwyżki stóp, biorąc pod uwagę sytuację z Omicronem, ale rynki już teraz obstawiają, że może ona nastąpić w marcu. Interesujące będzie również to, czy bank zmieni swoje spojrzenie na inflację i jak długo spodziewa się, że pozostanie ona na wysokim poziomie.

Jeśli chodzi o inne dane, mamy również najnowsze dane dotyczące liczby nowych miejsc pracy w USA (JOLTS) za październik, które powinny utrzymać się na poziomie ok. 10,4 mln, co uwypukli słabość zeszłotygodniowego odczytu NFP.

EUR/USD – para kontynuuje spadek z oporem przy 1,1385. Kluczowe wsparcie znajduje się przy dołkach z listopada w okolicy 1,1185 oraz 1,1160. Przełamanie 1,1420 będzie pretekstem do powrotu w kierunku 1,1520. 
 
GBP/USD – kurs utrzymuje się powyżej dolnego ograniczenia kanału prz poziomie 1,3200, niedaleko wsparcia przy 1,3160. Wybicie 1,3160 otworzy drogę na 1,3000. Musimy ponownie znaleźć się powyżej 1,3400, by doszło do stabilizacji oraz ruchu w kierunku 1,3500.

EUR/GBP – para spadła z 200-dniowej MA oraz oporu linii trendu poprowadzonej od wrześniowych szczytów z 2020 roku, przy 0,8560. Wsparcie znajduje się przy 0,8480 i musi przełamać w dół ten poziom, by zanegować dalsze wzrosty.
 
USD/JPY – poziom 112,50 wciąż wydaje się silny, jednak odbicie musi przełamać 114,00, by skierować się na poprzednie szczyty, powyżej 115,00. Spadek poniżej 112,50 może skierować kurs na 111,80.
 
Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – wczorajsze bardzo dobre nastroje na większości giełd nie przerodziły się w oczekiwania wzrostowe na kontraktach CFD na indeks DAX. Pozycje krótkie posiada 57% klientów i stanowią one 59% wartości ogółu.

USD/PLN – dziś ważny dzień dla notowań złotego – w godzinach popołudniowych poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, co może być kluczowe dla przyszłości rodzimej waluty. Inwestorzy przeprowadzający transakcje na parze USD/PLN są wyraźnie rozdarci względem swoich oczekiwań – w przewadze pod względem wartości są pozycje krótkie, nastawione na aprecjację złotego (54%), ale w przewadze ilościowej są pozycje długie, które posiada 52% klientów.

Ropa Crude WTI – wiele się ostatnio dzieje wokół cen ropy naftowej, sentyment jednak pozostaje byczy. Pozycje długie są w wyraźnej większości zarówno pod względem ilości jak i wartości (74% pozycje długie, 24% pozycje krótkie)

Źródło:

Michael Hewson (Główny Analityk CMC Markets UK)

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap