Eksport z Chin gwałtownie rośnie

Piątkowy raport o zatrudnieniu USA wypadł świetnie, osiągając wynik w pobliżu przewidywanego. Rezerwa Federalna jeszcze w tym miesiącu ma rozpocząć zmniejszanie wartości swojego programu skupu aktywów z obecnych 120 mld USD miesięcznie. W październiku na amerykański rynek dodano 531 tys. nowych miejsc pracy, wraz z rewizją wrześniowych danych z 194 tys. do 312 tys., co pozwoliło S&P500 na wzrost powyżej 4700 pkt. oraz na nowe historyczne szczyty na Dow, Nasdaq i Russell 2000. Stopa bezrobocia spadła do 4,6% z 4,8%, podczas gdy wskaźnik aktywności zawodowej pozostał na niezmienionym poziomie 61,6%, ale wraz ze wzrostem płac liczba obsadzonych miejsc pracy na koniec roku powinna jeszcze wzrosnąć. Inflacja pozostaje wyraźnym problemem. Rentowności obligacji spadły w całym ubiegłym tygodniu, przy czym rentowność 2-letnich obligacji odnotowała największy tygodniowy spadek od ponad roku. Rentowność 10-latek zmniejszała się drugi tydzień z rzędu. Ubiegłotygodniowy nacisk ze strony RBA, Rezerwy Federalnej i Banku Anglii, w związku z perspektywą podwyżek stóp procentowych, również przyczynił się do gwałtownego odbicia cen obligacji i spadku rentowności.bBiorąc pod uwagę, że wskaźniki CPI w USA mają osiągnąć najwyższy poziom od 1990 roku w tym tygodniu, wydaje się, że banki centralne są zbyt zadowolone z obecnej sytuacji gospodarczej mimo tego, że rosnące ceny na całym świecie i zakłócenia w łańcuchu dostaw mogą stać się bardziej trwałe. Pod pewnymi względami słowo „przejściowy” prawie straciło sens, a banki centralne przypisują mu różne interpretacje w odniesieniu do napływających danych. W tym tygodniu najważniejsze raporty będą dotyczyć wskaźników PPI i CPI z USA za październik, które mają pokazać dalsze wzrosty.

Rynki azjatyckie spokojnie rozpoczęły kolejny tydzień, a najnowsze dane dotyczące handlu w Chinach za październik dają mieszany wgląd w drugą co do wielkości gospodarkę na świecie. W ostatnich kilku miesiącach eksport w Chinach był dość odporny, pomimo zakłóceń w portach i różnych ograniczeń związanych z pandemią, które ponownie zostały nałożone w ciągu III kwartału. Niedawne osłabienie sprzedaży detalicznej pokazało, że popyt w chińskiej gospodarce słabnie. Sporą część ostatniego wzrostu w eksporcie można wytłumaczyć przez zbliżające się Święto Dziękczynienia, Black Friday i Boże Narodzenie. We wrześniu chiński eksport wzrósł o 28,1%, co było najwyższym wynikiem od trzech miesięcy, znacznie powyżej oczekiwań na poziomie 21,5%. Tendencja ta utrzymała się w październiku, kiedy eksport wzrósł o 27,1% przy oczekiwaniach wynoszących 22,8%. Podczas gdy wzrost importu zwolnił we wrześniu o prawie połowę z 33,1% do 17,6%, głównie ze względu na różne przerwy w dostawie prądu i przestoje produkcyjne w chińskim przemyśle ciężkim w tym miesiącu, w październiku zaobserwowaliśmy odbicie do 20,6% wspomagane wysokim popytem na węgiel. Największy wzrost zaobserwowano w eksporcie maszyn i urządzeń elektrycznych, popyt w USA i Europie pozostał odporny.

EURUSD – cofnął się w zeszłym tygodniu w okolice 1,1500, tworząc nowe minimum, ale nie był w stanie kontynuować ruchu spadkowego. Zejście poniżej 1,1500 otworzy drogę do 1,1400, a rozbicie oporu na 1,1630 będzie zapowiedzią testu 50-dniowego MA przy 1,1680.

GBPUSD – spadł w okolice wrześniowych minimów na 1,3410, ale do kontynuacji spadków potrzebne jest rozbicie wsparcia stawianego przez 1,3400. Ponowne wyjście powyżej 1,3600 pozwoli na stabilizację i potencjalny wzrost do okolic 1,3720.

EURGBP – nie był w stanie pokonać 200-dniowego MA w zeszłym tygodniu, gdyż osłabł tuż poniżej 0,8600 i ponownie zbliżył się do wsparcia na 0,8520. Jego rozbicie będzie zapowiedzią spadków do 0,8470.

USDJPY – oscyluje wokół szczytów z listopada 2017 r. na poziomie 114,75, których pokonanie otworzy drogę do 116,00. Kluczowe wsparcie pozostaje na 113,20, dalsze znajduje się na 112,40.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 40 – na kontraktach CFD na niemiecki indeks DAX przeważają pozycje spadkowe. Wartość pozycji krótkich stanowi 74% ogółu i posiada je obecnie 67% klientów aktywnych na tym rynku. Wartość i ilość pozycji spadkowych spadła w ciągu ostatnich godzin o 3 punkty procentowe.

CMC USD Index – po publikacji dużo lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy większość klientów CMC Markets oczekuje aprecjacji amerykańskiej waluty. Wartość pozycji długich na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD) wynosi obecnie 89%. Pozycje wzrostowe posiada 82% klientów aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin – bliskość historycznego szczytu na Bitcoinie sprawia, że sentyment wśród klientów CMC Markets względem tej kryptowaluty jest bardzo pozytywny. Pozycje długie na kontraktach CFD Bitcoina posiada 75% klientów i stanowią one 83% wartości.

Źródło:

Michael Hewson (główny analityk rynku w CMC Markets)
 

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap