Cena ropy po ostrzeżeniach od Arabii Saudyjskiej. Brent najwyżej od trzech tygodni

Notowania kontraktów terminowych na ropę Brent podskoczyły w środę do 78 USD za baryłkę, rosnąc trzecią sesję z rzędu do najwyższych poziomów od trzech tygodni. Cena ropy wzrosła po ostrzeżeniu od saudyjskiego ministra energii, które podsyciło obawy przed dalszymi cięciami produkcji OPEC+.

Cena ropy wzrosła po wypowiedziach ze strony Arabii Saudyjskiej

Książę Arabii Saudyjskiej Abdulaziz bin Salman odniósł się do spekulacji na rynku ropy naftowej i powiedział jasno, by spekulanci „uważali”, co analitycy odebrali z kolei jako sygnał, że OPEC+ może rozważyć dalsze cięcia wydobycia na spotkaniu, które odbędzie się już 4 czerwca. Z końcem marca i początkiem kwietnia OPEC zaskoczył cięciem produkcji, co doprowadziło do skokowego wzrostu cen ropy na początku kwietnia. Wtedy baryłka Brent kosztowała 85,25 USD. Jednak obawy o spowolnienie gospodarcze w USA w dalszej części tego roku zdawały się skutecznie spychać ceny ropy poniżej poziomu ostatnich działań OPEC.

Zaskakujący spadek zapasów ropy naftowej

Tymczasem dane branżowe pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o około 6,8 miliona baryłek, wbrew prognozom zakładającym wzrost o 0,525 miliona. Zapasy benzyny również spadły o około 6,4 miliona, podczas gdy zapasy destylatów spadły o około 1,8 miliona.

Dane te pojawiły się przed świętem Memorial Day, które tradycyjnie wyznacza początek szczytu letnich podróży w USA. Gdzie indziej inwestorzy nadal monitorowali negocjacje w sprawie pułapu zadłużenia w USA, ponieważ niewiele wskazywało na postęp, nawet w obliczu ryzyka niewypłacalności szacowanego na początek czerwca.

Pozycjonowanie spekulantów na rynku ropy naftowej

Jak wynika z danych amerykańskiej komisji CFTC i raportu COT, spekulanci na kontraktach na ropę WTI posiadali przed interwencją OPEC najwięcej pozycji krótkich od października 2021 r. Interwencja z przełomu marca i kwietnia skutecznie wyrzuciła z rynku część z nich, co spowodowało spadek shortów z poziom 148999 kontraktów do 74365 w połowie kwietnia. Obecnie spekulanci ponownie zdają się budować pozycje krótkie, ponieważ wzrosły one do poziomu 136502 kontraktów na dzień 16 maja. Być może to w nich celuje obecnie OPEC.

Analiza techniczna rynku ropy naftowej

Cena ropy naftowej już od końca ubiegłego roku zdaje się przebywać w trendzie bocznym pomiędzy poziomami 87,6 i 75,5 USD dla baryłki Brent. W marcu jednak, przy okazji bankowej paniki, cena ropy zanurkowała od okolic 71 USD, co mogło stanowić potencjalny spring. Retest nastąpił w maju, a okolice 71,40 USD ponownie zostały obronione. Wydaje się, że dopóki te poziomy nie zostaną pokonane, to cena ropy naftowej w pomocą OPEC lub bez niej, może próbować odrabiać straty w stronę 87,60 USD.

Autor: CMC markets.

Fx-zone

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.Przedstawiona analizy, komentarze, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.Polityka prywatności: https://fx-zone.pl/polityka-prywatnosci/polityka-prywatnosci/

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komenatrze
0
Masz ochotę skomentować?x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap